​Mozambik’teki aşırılık yanlıları Mocimboa da Praia’yı ele geçirdi

​Mozambik’teki aşırılık yanlıları Mocimboa da Praia’yı ele geçirdi

Çarşamba, 25 Mart, 2020 - 08:15
Maputo/Şarku’l Avsat

Mozambik’teki aşırılık yanlısı isyancılar, ülkenin kuzeyindeki 60 milyar dolarlık (52 milyar Avustralya doları) doğal gaz projesini işleten yabancı şirketlerin iş alanlarına yakın büyük bir kasabanın kontrolünü ele geçirdi. Polis tarafından yapılan açıklamada, radikal İslamcı silahlı militanların önceki gece Mocimboa da Praia’ya ve bölgedeki askeri üsse saldırarak kendi bayraklarını astıkları belirtildi.

Açıklamada ayrıca ordu ve polis birlikleri tarafından ortak bir karşı saldırı başlatıldığı kaydedildi. Bu, cihatçı grupların ülkede büyük bir şehre düzenledikleri ilk saldırı olarak kabul ediliyor. Büyük bir korkuya kapılan şehir sakinleri militanların şehrin bütün çıkışlarını kapatmalarının ardından hiçbir yere çıkamadıklarını aktardı. Özel sektöre ait Moz24h adlı internet sitesi, “militanların şehir sakinlerini camiye götürerek içeride tuttuklarını” aktardı.

Cabo Delgado bölgesinde üç yıl devam eden isyan sırasında yüzlerce kişi ölmüş, binlerce kişi de yerinden edilmişti. Hükümet, bir Rus askeri şirketin desteğiyle isyanı durdurmak için savaş yürütmüştü.

Hareketu’ş-Şebâb örgütünün aynı adı taşıyan Somali’deki daha büyük isyancı hareketle bağlantılarının olup olmadığı bilinmiyor. Ancak örgütün silahlı militanları kendilerini bu isimle anıyor.

Cabo Delgado, kullanılmamış zengin maden kaynakları rağmen Mozambik’in en yoksul bölgelerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Mozambik 2010 yılında Hint Okyanusu açıklarında,  Cabo Delgado kıyısındaki Rufuma Havzası’nda devasa büyüklükte doğalgaz rezervleri keşfetti. ExxonMobil şirketi geçen ekim ayında bölgedeki gaz projesinin inşaatının ilk etabında 500 milyon dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya