ABD basını korona virüsle mücadelede Hz. Muhammed'in hadislerini örnek gösterdi

ABD basını korona virüsle mücadelede Hz. Muhammed'in hadislerini örnek gösterdi

Perşembe, 26 Mart, 2020 - 14:15
Arşiv-İHA
Washington/İHA

ABD'li Newsweek dergisi Hz. Muhammed'in (SAV) salgın hastalıklarla ilgili hijyen, karantina ve salgınla mücadele tavsiyelerinin yer aldığı hadisleriyle ilgili yazı yayınladı.

Dünya basını, binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü pandemisine karşı insanlara en doğru tavsiyeleri vermeye çalışırken, ABD’li Newsweek dergisi Hz. Muhammed'in (SAV) salgınlarla ilgili hadisini örnek gösterdi.

Haftalık yayın yapan Newsweek dergisi koronavirüsle mücadelede doktor ve uzmanların hijyen ve karantina tavsiyeleri verdiğine dikkat çekerek, bin 400 yıl önce Hz. Muhammed'in de pandemiyle ilgili hijyen ve karantina önerisinde bulunduğunu yazdı.

Dergide yer alan yazıda, Hz. Muhammed’in (SAV) Kovid-19 gibi bir salgını önlemek ve salgınla mücadele etmek için en doğru tavsiyelerde bulunduğu belirtildi. Hz. Muhammed'in (SAV), “Bir yerde veba salgını çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız” hadisinin yer verildiği yazıda aynı zamanda “Bulaşıcı hastalığı olanlar sağlıklı olanlardan uzak tutulmalıdır” sözleri yer aldı.

Hz. Muhammed'in (SAV) insanları enfeksiyondan koruyacak hijyenik uygulamalara teşvik ettiği belirtilen yazıda şu ifadelere yer verildi;

"Hz. Muhammed'in  hadislerini veya şu sözlerini düşünün: ‘Temizlik imandan gelir.’ ‘Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nereye hareket ettiğini bilmiyorsunuz.’ ‘Yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.”

Hz. Muhammed'in (SAV) hastalıklara karşı insanlara tıbbi tedavi ve ilaç almayı önerdiği ifade edilen yazıda, “İnsanlar tedavi olunuz. Çünkü Allah şifasını vermediği hiç bir hastalık yaratmamıştır” hadisi örnek verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya