Fas, koronavirüs tedavisinde klorokin kullanmaya karar verdi

Fas, koronavirüs tedavisinde klorokin kullanmaya karar verdi

Cuma, 27 Mart, 2020 - 13:00
​Marakeş’teki koronavirüs kurbanlarının cenazeleri (AFP)
Rabat- Kazablanka/Şarku'l Avsat

Fas makamları tarafından dün yapılan açıklamada, 4 kişinin daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  nedeniyle hayatını kaybettiği, vaka sayısının ise 275’e yükseldiği duyuruldu. İkisi Marakeş, biri Kazablanka ve bir diğerinin Rabat’ta hayatını kaybettiği 4 ölüm vakası ile ülkede koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 10’a yükseldi. Fas Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, ülkede iyileşenlerin sayısı 8’e yükseldi. Bakanlıktan bir kaynak, ölen kimselerin genellikle yaşlı olduğunu ve kronik hastalıkları bulunduğunu söyledi.

Kaynak açıklamasında 2 bin 341 kişini tıbbi gözlem altında olduğunu, 14 gün boyunca izole edildiğini bildirdi.

Kazablankada’ki İbn Rüşd Üniversite Hastanesi’nde uzman olan Dr. Abdulfettah Şekib, ülkede koronavirüse yakalanan hastaların tedavisi için reçetelere klorokin yazabileceklerini söyledi.

Şekib, dün Fas haber ajansına yaptığı açıklamada, Fas Sağlık Bakanlığı'nda grip, akut ve şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi ve kontrolü için bilimsel komitenin, sadece ciddi vakaların değil tüm hastaların tedavisi için bu protokolü uygulamaya karar verdiğini söyledi. Bakanlığın ilacın tüm stoklarını satın aldığını belirten Şekib, ilaç şirketlerinin dünya çapında klorokin üretim ve dağıtmaya hazır olduğunu söyledi.

İlaç kullanımından doğan yan etkilere de değinen doktor, ilaç bileşiminin kardiyovasküler hastalıktan mustarip kişilerde komplikasyonlara neden olabileceğini söyledi.

Bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Şekib, insanların klorokin alıp almayacağına karar vermeden önce hastanın kalbinde bir sorun olup olmadığına dair doktor tavsiyesi almalarını söyledi.

Klorokin ilacının da diğer tüm ilaçlar gibi hafif yan etkisinin olabileceğini belirten Şekib, özellikle sindirim sistemini etkiyebileceğini hatırlattı.

Öte yandan, Fas Aile ve Sosyal Kalkınma Bakanı Cemile el Musali, ülkede virüsün sizlerin durumuna dikkati çekti.

Bakan açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'nın ülkedeki evsizleri muayene ettiğini, onları evlere yerleştirmeden önce muayeneden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Musali açıklamasında, geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana bin 600’ü aşkın evsizin barınma ihtiyacının giderildiğini bildirdi.

Fas’ta olağan üstü hal ilan edilmesinden bir hafta geçmesine rağmen onlarca kişide vaka görüldüğü kaydedildi.

Ülkenin birçok yerinde evlerde karantina sürüyor. Bir güvenlik kaynağı, bir ailenin yapmış olduğu seyahat neticesinde gözaltına alındığını belirtti. Kaynak açıklamasında, ailenin olağan üstü hal ilan edildikten sonra bulunduğu şehri terk etmek için yola koyulduğunu dile getirdi.

Fas yasalarına göre, olağan üstü hal kapsamında alınan tedbirleri ihlal edenlere yönelik ceza uygulanabilir. Bahsi geçen ailenin, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan önlemleri hiçe sayarak, başkalarının hayatını tehlikeye atmak suçundan 1 ila 3 ay hapis cezası alabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya