Suudi Arabistan’da 92 yeni vaka kaydedildi

Suudi Arabistan’da 92 yeni vaka kaydedildi

Cumartesi, 28 Mart, 2020 - 07:30
Dün Riyad’da saat 15.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı (Beşir Salih)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, dün 10’u yurtdışından gelenler olmak üzere 92 yeni koronavirüs vakası kaydedildiğini bildirdi. Böylece ülkede kaydedilen vaka sayısı bin 104’e çıktı. Vakalardan çocuğunun iyi durumda olduğu, 6'sının ise yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü belirtildi. İki vakanın daha iyileşmesiyle, toplamda iyileşen kişi sayısı 35’e çıktı. Diğer yandan, virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

Vakalar, birkaç farklı Suudi şehrinde görüldü; Riyad’da 46, Medine’de 19, Katif’te 10, Cidde’de 7, Dammam’da 4, Bureyde ve Dahran’da 2’şer, Hufuf ve Habar’da ise 1’er vaka kaydedildi. Aynı zamanda koronavirüs konusunda mevcut olan en yüksek teknoloji sayılan kapsamlı genetik testten en az 45 bin adet yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, koronavirüs semptomları (hapşırmak, burun tıkanıklığı, yüksek ateş gibi) gösteren her vatandaşın hızlıca iyileşmesi için çabaladıklarını ifade ederken, virüs tespit edilen kişileri akrabaları ile toplumu salgından korumak için sağlık hizmetlerine başvurmaya çağırdı.

Abdulali, Sağlık Bakanlığının sağladığı ‘randevu’ uygulaması gibi vakaların değerlendirilmesi için sağlık alanında yapay zekanın kullanıldığı ve vatandaşların bu konuda başvurabilecekleri birkaç yol olduğunu bildirdi. ‘Öz değerlendirme’ hizmeti sunan söz konusu uygulama, kullanıcıya bazı sorular sorarak durum değerlendirmesi yapıyor ve buna uygun tavsiyeler sunuyor. Bu uygulamaya her vatandaş kolayca ulaşılabiliyor.

Suudi Arabistan’da bu uygulamayı kullanan 176 bin kişiden 170 bininin sonucu tatmin ediciydi. Uygulamanın sonuçlarına göre ortalama risk seviyesinde bulunan 3 bin kullanıcı ise uzmanlara yönlendirildi. Bu kişiler arasından 20’sinin ise koronavirüse yakalandığı tespit edildi. Böylece erken tanı sayesinde tedavi sürecine geçen bu kişilerin salgın zinciri başlatması önlenmiş ve çevreleri bu riskten korunmuş oldu.

Sağlık hizmetlerine erişimde kullanıcının uygun danışmanlara yönlendirildiği ‘Sağlık’ uygulamasının kullanılabileceğine değinen Abdulali, aynı zamanda kişilerin ‘937 Sağlık İletişim Merkezi’ hattına danışabileceklerini hatırlattı.

Öte yandan, Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı, tüm öğrenciler için uzaktan eğitim sürecinin devam ettiğini açıkladı. Uzaktan sınavlar da dahil olmak üzere çeşitli eğitim seçeneklerinin toplantılarda masaya yatırıldığına değinen Eğitim Bakanlığı sözcüsü İbtisam eş-Şehri, “Akademik takvime göre ilerliyoruz; herhangi bir aksilik olmazsa, Ramazan'ın 10’unda sınavları gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu. Önceliğin öğrencilerin akademik yıllarını tamamlamaları olduğunu dile getiren Şehri, tüm öğrencilerin uzaktan eğitimi ciddiye alması gerektiğinin altını çizdi. Aynı zamanda aileleri de çocuklarının çalışmalarını takip etmeye çağırdı.


Umrecilerin muafiyetten yararlanmaları çağrısı tekrar edildi

SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 23 Mart’ta yaptığı açıklamayı tâkiben, vizeleri sona eren umreciler ve yasal düzenleme süresi içerisinde ülkelerine dönmekte gecikenlerin ülkelerine dönme çağrısını Pasaportlar Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde dün bir kez daha yeniledi.

Söz konusu kişileri yasal ve mâli süreçlerden muaf olma talebinde bulunmaya çağıran bakanlık, bu kişilerin bugün (28 Mart), bakanlığın resmi internet sitesi aracılığıyla, dönüşlerini belirlenen son tarih öncesine ertelemeleri gerektiğini bildirdi. Bu muafiyet süresinden yararlanılmaması durumunda, azami sınırlardaki cezaların uygulanacağının altı çizildi.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte, 17 yeni vaka daha kaydedildiğini, böylelikle ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 225’e çıktığını açıkladı. Sağlık Bakanı Şeyh Basil es-Sabah, dün erken saatlerde yaptığı açıklamada, 8 vakanın daha iyileştiğini, böylece iyileşen kişi sayısının 57’ye çıktığını doğruladı. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened, yeni vakalardan 5’inin seyahatten dönenler olduğunu, 3’ünün ise epidemiyolojik incelemeye tâbi tutulduğunu bildirdi.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, kaydedilen 8 yeni vaka ile beraber, şuanda 235 kişinin tedavi gördüğünü, 1 vakanın ise yoğun bakımda olduğunu bildirdi. Aynı zamanda 17 vakanın daha iyileşmesiyle, toplamda 227 kişinin iyileşmiş olduğu belirtildi.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı, 22 koronavirüs vakasının daha doğrulandığını, böylece toplamda kaydedilen vaka sayısının 131’e çıktığını açıkladı. Yeni vakalardan 10’unun daha önceki vakalar ile etkileşimdeki kişilerden, 8’inin ise yurtdışından gelen vatandaşlardan olduğu, 4’ünün ise epidemiyolojik incelemeye tâbi tutulduğu söylendi. Aynı zamanda toplamda 23 vakanın iyileştiği belirtildi.


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, ülkede 72 yeni vakanın daha kaydedildiğini doğruladı. Bakanlık, aynı zamanda 3 vakanın daha gerekli tedavileri alarak iyileştiğini, böylece toplamda iyileşenlerin 55’e çıktığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya