Irak’ta koronavirüs hastaları hakkında asılsız haberler

Irak’ta koronavirüs hastaları hakkında asılsız haberler

Cumartesi, 28 Mart, 2020 - 09:30
Koruyucu maske takan bir ırak ordusu askeri Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı sırasında bir sürücüyü durduruyor (Reuters)
Bağdat/Fazıl el-Neşmi

Bağdat’ın Karh ilçesi Sağlık Müdürü Dr.  Casib Latif Ali Hecami, bazı kişilerin koronavirüse yakalanmamış kişilerin moralini bozmak için yanlış haberler yaydıklarını belirtti

El-Hicami, “Facebook” sayfasında yaptığı paylaşımda, “Hesapları kapatılmış bazı kişiler için koronavirüs bulaştığını iddia ederek asılsız haberler yayanları yargının en ağır şekilde cezalandırması gerektiğini” belirtti.

Irak’ta yetkililer koronavirüse yakalandığından şüphe edilen kişileri getirmek için genellikle özel sağlık ekipleri ile birlikte güvenlik güçlerini de gönderiyor. Bazı durumlarda bireyler hastalığa yakalandıklarını gizleyebiliyor hatta bazı şüphelilerin karantinaya alınmayı reddettikleri ve sağlık ve güvenlik güçlerine direnerek kavga çıkarttıkları görülüyor.

Bu bağlamda, geçen şubat ayının sonunda Necef’te ilk vakanın görülmesinden beri günlük 76 vaka ile en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Güneydeki Basra eyaletinde 36 vaka tespit edilirken onu 18 vaka ile Necef izledi. Bağdat'ın kuzeyinde bulunan Selahaddin ili ilk vakayı açıkladı.

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre ülke genelinde hastalığa yakalananların sayısı 458’i geçerken 40 kişi vefat etti,122 kişi tedavi edildi.

Yüksek vaka oranı, virüsün hızla yayılmasından korkan Irak vatandaşları arasında paniğe neden oldu. İran, İtalya, ABD ve İspanya’da olduğu gibi, ülkedeki sağlık kurumunun ve devlet yetkililerinin karşılaştıkları karmaşık sorunlarla başa çıkması zorlaşıyor. Virüsün tehlikelerine karşı mücadele ve ülkeye yayılmasını önlemek için yetkililer tarafından zorunlu tutulan karantina kararına bazı vatandaşların uymaması da panik halini derinleştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya