Suudi Arabistan koronavirüse karşı 120’yi aşkın önlemle tedbirleri güçlendirdi

Suudi Arabistan koronavirüse karşı 120’yi aşkın önlemle tedbirleri güçlendirdi

Cumartesi, 28 Mart, 2020 - 14:15
Riyad/Salih ez Zeyd

Yeni tip koronavirüsün küresel bir kriz haline gelmesinden bu yana Suudi Arabistan bugüne dek çeşitli alanlarda 120’yi aşkın karar aldı. Suudi Arabistan kısmi sokağa çıkma yasağı ve ülke içerisinde seyahatin kısıtlanması dahil koronavirüse önlem amaçlı epidemiyolojik önlemler aldı.

Suudi Arabistan’da çoğu yurt dışı kaynaklı koronavirüs vaka sayısı bini aştı. Yurt dışından gelen kimselerin çoğu havalimanlarından alınarak karantina merkezi olarak belirlenen otellere yerleştirildi.

İlk olarak alınan kararlar arasında, virüsün yayıldığı ülkelerde mahsur kalan vatandaşları tahliye etmek ve salgından en fazla etkilenen ülkelere uçuşların askıya alınması yer aldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığının sağladığı ‘randevu’ uygulaması gibi vakaların değerlendirilmesi için sağlık alanında yapay zekanın kullanıldığı ve vatandaşların bu konuda başvurabilecekleri birkaç yol geliştirildi. ‘Öz değerlendirme’ hizmeti sunan söz konusu uygulama, kullanıcıya bazı sorular sorarak durum değerlendirmesi yapıyor ve buna uygun tavsiyeler sunuyor. Bu uygulamaya her vatandaş kolayca ulaşılabiliyor.

Suudi Arabistan’da bu uygulamayı kullanan 176 bin kişiden 170 bininin sonucu tatmin ediciydi. Uygulamanın sonuçlarına göre ortalama risk seviyesinde bulunan 3 bin kullanıcı ise uzmanlara yönlendirildi. Bu kişiler arasından 20’sinin ise koronavirüse yakalandığı tespit edildi. Böylece erken tanı sayesinde tedavi sürecine geçen bu kişilerin salgın zinciri başlatması önlenmiş ve çevreleri bu riskten korunmuş oldu.

Sağlık hizmetlerine erişimde kullanıcının uygun danışmanlara yönlendirildiği ‘Sağlık’ uygulamasının kullanılabileceğine değinen Abdulali, aynı zamanda kişilerin ‘937 Sağlık İletişim Merkezi’ hattına danışabileceklerini hatırlattı.


Editörün Seçimi

Multimedya