Mısır’da Cuma Namazı ilk kez evlerde kılındı

Mısır’da Cuma Namazı ilk kez evlerde kılındı

Cumartesi, 28 Mart, 2020 - 15:00
Cuma Namazı vaktinde ezan okuyan Kahire’deki Ebu’l Hana Camii müezzini. (EPA)
Kahire/ Velid Abdurrahman

Mısırlılar dün Cuma Namazı’nı ilk kez evlerinde kıldı. Ülkede koronavirüs (Kovid-19) salgınından korunma amacıyla geçen hafta Cuma Namazı’nın iki hafta süreyle askıya alındığı duyurulmuştu. Dün camilerde yalnızca ezanlar okundu.

Mısır Evkaf Bakanı Muhammed Muhtar Cuma, yaptığı açıklamada, camilerde namaz kılınmasına ara verilmesinin “şer’i maslahat” için olduğunu ifade etti. Bu yasağı ihlal edenlere karşı yaptırımlar uygulanacağının altını çizdi.

Dün Cuma Namazı vakti okunan ezanın ardından halka evde öğle namazı kılma çağrısında bulunuldu.

Ezher Üniversitesi Akaid ve Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ali Muhammed el-Ezheri, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bunun Mısır’ın bu şekilde geçirdiği ilk cuma günü olması göz önünde bulundurulduğunda hiç şüphe yok ki Cuma Namazı’nın askıya alınması insanlar üzerinde acı verici bir etkiye neden oldu. Ancak bu karar, salgın hastalıkların oluşturduğu tehlikeye karşı herkesin güvenliği adına alındı. Esas olan Allah Resulü’nün insanlara emrettiği gibi bu gibi durumlarda namazlarını evlerinde kılmasıdır.”

Mısır Evkaf Bakanı, camilerin açılması için çağrıda bulunanların ya cahil ya da aşırılık yanlısı gruplardan olduklarına dikkat çekerek din ticareti yaparak insanların hayatını tehlikeye attıklarını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya