Mısır'da koronavirüs vaka sayısı 576'ya yükseldi

Mısır'da koronavirüs vaka sayısı 576'ya yükseldi

Pazar, 29 Mart, 2020 - 07:15
Mısır'da toplam vaka, ölü ve iyileşme sayısı (Sağlık Bakanlığı)
Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada 40 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası daha kaydedildiği ve böylece, ülkede görülen toplam vaka sayısının 576’ya çıktığı duyuruldu.

Mısır Ulusal Medya Kurumu’nun aktardığı bilgilere göre Sağlık ve Nüfus Bakanlığı Medya İşleri Danışmanı ve bakanlık sözcüsü Dr. Halit Mücahit yaptığı açıklamada, virüs yüzünden altı kişinin daha hayatını kaybettiği ve böylece ülkede toplam ölü sayısının 36’ya yükseldiği belirtti.

Bakanlık sözcüsü hasta olan beş Mısırlının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine göre gerekli tıbbi bakım aldıktan sonra sağlığına kavuşup taburcu olduğunu söyledi. Böylece laboratuvar testleri pozitif çıkan 161 vakadan bugüne kadar sağlığına kavuşanların sayısı 121’e ulaştığını ifade etti.

Mücahit yaptığı açıklamada virüs testi pozitif çıkan kayıtlı vakaların tümünün, WHO yönergelerine göre gerekli tıbbi tedaviyi gördüğünü belirtti.

Mücahit açıklanan kişiler dışında ülkedeki hiçbir ilde, herhangi bir yeni vaka ya da şüphelenilen birinin çıkmadığının altını çizdi. Aynı zamanda herhangi bir vaka tespit edilir edilmez WHO ile koordinasyon sağlanarak, Uluslararası Sağlık Tüzüğüne göre ve tamamen şeffaf bir biçimde halka duyurulacağını da sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya