Berri’nin tehditleri sonrasında Lübnanlı gurbetçilerin ülkeye dönüşü kararı alındı

Berri’nin tehditleri sonrasında Lübnanlı gurbetçilerin ülkeye dönüşü kararı alındı

Pazar, 29 Mart, 2020 - 18:45
​Dışişleri Bakanı Nasif Hıtti
Beyrut/ Şarku’l Avsat

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, 12 Nisan’dan önce ülkelerine dönemeyen gurbetçiler için harekete geçilmezse ve Avrupa ile Afrika’da koronavirüsten (Kovid-19) etkilenen ülkelerdeki gurbetçilerin dönüşü için yapılan siyasi temaslar çözüme kavuşturulmazsa hükümetten çekilebilecekleri uyarısında bulundu.

Berri’nin uyarısı, siyasi girişimleri harekete geçirirken, Hizbullah da iletişim hattına dahil oldu. Aynı şekilde Başbakan Hasan Diyab başkanlığında olağanüstü bakanlar toplantısı düzenlendi. Siyasi kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, dönüşü organize etme kararının, 28 Mart’ta Middle East Airlines havayolu şirketi aracılığıyla alındığını söylerken, “Yürütme adımları, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gelecek salı günü resmi olarak duyurulacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Nasif Hıtti de Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hala yurtdışında bulunan Lübnanlı vatandaşların dönüş kararının, Bakanlar Kurulu’nun yetkisi dahilinde olduğunu ve Dışişleri Bakanlığı’nın da diğer bakanlıklar gibi Kurul tarafından alınan kararları uyguladığını söyledi. Hıtti, Dışişleri Bakanlığı’nın şu anda ‘uygun önlemleri almak için’ yurtdışındaki Lübnanlı gurbetçilerin durumları hakkında veri toplamayı tamamladığını açıkladı. Nasif Hıtti, bakanlığın şu anda yurtdışındaki Lübnan misyonları aracılığıyla Lübnanlıların koşullarını takip ettiğini ve öğrenciler başta olmak üzere gerekli kesimlere yardım sağlamakla ilgilendiği de vurguladı.

Hükümete karşı uyarısından bir gün sonra da Berri, 28 Mart’ta medya ofisi tarafından yayınlanan kısa bir yazılı açıklamada, yurtlarından uzakta hayat mücadelesi veren vatandaşların, döviz girdisi sağlamak başta olmak üzere Lübnan’ı her türlü kalkındırdıklarına dikkati çekerek, “Hükümetin gurbetçilere yönelik tutumu 31 Mart'a kadar devam ederse kabinedeki temsiliyetimizi askıya alacağız” dedi.

Siyasi kaynaklar, son birkaç saattir gurbetçileri tahliye etmek üzere çeşitli önerilerin ortaya koyulduğunu söylerken, Lübnan ‘Middle East Airlines’ şirketi de gurbetçilerin tahliyesi için hazır olduklarına dikkati çekti. Kaynaklar, değerlendirilen öneriler arasında, ‘uçağa binmeden önce onları inceleyen hemşirelerden ve uzman doktorlardan oluşan tıbbi bir misyonun gönderilmesi’ meselesinin de bulunduğunu ifade etti.

Berri’ye yakın kaynaklar, “Bu gurbetçiler terk edilemez. Yurtdışındaki Lübnan toplumunu, yarın olmadan kurtarmak zorundayız” dedi. Kaynaklar ayrıca, “Bankalardaki mevduatları dondurulan ve onları alamayan bu gurbetçiler, buna rağmen birbirlerine yardım etmek için hazırlar ve temasa geçip tahliye edilmeyi bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

Lübnanlı gurbetçilerin ülkeye alınması çağrısı Berri ile sınırlı değil. Lübnan Kuvvetleri Partisi Genel Başkanı Samir Caca da yayınladığı bir bildiride, “Lübnan hükümetinin şu ana kadar dünyanın dört bir yanına dağılan ve bu zor koşullarda acil olarak anavatanlarına dönmek isteyen Lübnanlı gurbetçilere karşı tavrı son derece utanç vericidir. Halkına karşı sorumluluk duygusuna sahip olan bir hükümet, koronavirüs salgınının baskısı altında, bazı vatandaşlarının yurt dışından dönüşünü nasıl reddedebilir?” değerlendirmesinde bulundu. Caca, “Hükümetin, bu istisnai koşullarda ülkelerine dönmek isteyen Lübnanlılara özel seferler düzenlemek için çok hızlı bir karar alması gerekiyor” dedi.

Durum, hükümet krizine dair gündeme gelen siyasi tartışmalar çerçevesinde ortaya çıktı. Öyle ki siyasi kaynaklar, krizi yönetenin bir doktor olmadığı göz önüne alındığında durumun sıkıntılarına değindi. Kaynaklar ayrıca, Lübnan’daki en büyük hastanelerin, ‘virüsün patlak vermesine rağmen koordinasyonun gerekli dereceye ulaşmamasına’ dair şikayetlerine dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya