​Suudi Arabistan: 2 bin 500 kişi 14 günün ardından konuk evlerinden ayrıldı

​Suudi Arabistan: 2 bin 500 kişi 14 günün ardından konuk evlerinden ayrıldı

Salı, 31 Mart, 2020 - 07:15
Sağlık konuk evlerinden birinden ayrılan bir misafir
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan, dün, karantina altındaki 2 bin 500’den fazla kişinin 14 günün ardından ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan sağlık konuk evlerinden ayrıldığını duyurdu. Açıklamada, söz konusu kişilerin hepsinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinin negatif çıktığı ifade edildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Konuk evlerinden ayrılan kişilerin tümü doktorlar, uzmanlar ve hemşirelerden oluşan sağlık personelleri tarafından izlenerek gerekli tıbbi prosedürleri ve muayeneleri tamamlanan kişilerdir. Konuklar için çeşitli hizmetler sağlandı. İhtiyaçları her zaman otelin dışından getirildi. Onlarla sosyal ve psikolojik açıdan iletişim kuruldu. Aynı zamanda konuk evleri içindeki dahili ekranlar ve özel telefon hattıyla bilinçlendirilip kendilerine tıbbi ve psikolojik danışmanlık hizmeti verildi” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın açıklamasında, şehir dışında yaşayan ve burada karantina süresini geçiren konukları yaşadıkları yerlere uçaklar aracılığıyla götürmek için Sivil Havacılık Otoritesi ile işbirliği yapıldığına, konukların ise kendilerine sağlanan özel hizmetlerden ötürü Riyad yönetimine teşekkür ettiğine vurgu yapıldı.

Söz konusu açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın bir dizi sağlık konuk evini, koronavirüs şüphesi olan kişileri misafir etmek üzere hazırladığı ve bu adımın virüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbir ve uygulamalar çerçevesinde atıldığı belirtildi. Bu kapsamda gözetim altına alınan kişilere, sağlıklarını korumak ve onlarla temasta bulunanlara enfeksiyon bulaşmasını önlemek için 14 gün süreyle tıbbi bakım sağlanmasının yanı sıra gelişmiş laboratuvar testleri yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya