Türkiye'den, Uluslararası camiaya Yukarı Karabağ seçimlerini tanımayın çağrısı

Türkiye'den, Uluslararası camiaya Yukarı Karabağ seçimlerini tanımayın çağrısı

Salı, 31 Mart, 2020 - 09:30
​Ankara/Said Abdurrazık

Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasında tartışmalı olan Yukarı Karabağ bölgesinde bugün yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan'ın Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Yukarı Karabağ bölgesinde düzenlenmesi öngörülen sözde cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, Yukarı Karabağ’da uluslararası hukuka aykırı mevcut durumun tek yanlı olarak meşrulaştırılması çabalarının bir tezahürüdür. Bu adım, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ilkeleri dahil uluslararası hukukun açık ihlalidir. Görüşmelerin sürdüğü bir aşamada, işgal altındaki topraklarda sözde seçimlerin düzenlenmesi, barışçıl ve kalıcı çözüme yönelik çabaları baltalayan bir girişim niteliğindedir. AGİT Minsk Grubu dahil uluslararası camiayı bu seçimi tanımamaya davet ediyoruz. Türkiye, Azerbaycan’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlalini teşkil edecek bu gayrimeşru seçimleri tanımamaktadır. Türkiye, AGİT Minsk Grubu’nun bir üyesi olarak, Yukarı Karabağ ihtilafına adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeye devam edecektir.”

Ermeni ve Azeri azınlığın yaşadığı, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Yukarı Karabağ bölgesi, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etti.  Bölge, 19. yüzyılın sonunda Rusya Çarlığı’nın kontrolü altına girdi. Ardından, Bolşevik Devrimi'nden sonra eski Sovyetler Birliği'nin çöküşüne kadar devam eden özerklikten yararlanarak Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlandı.

Ermenilerin, 1991'de bölgede bağımsız bir yerel yönetim ilan etmesiyle Azerbaycan özerkliği ortadan kaldırdı ve ayrılıkçı Ermeni gruplarına karşı savaştı. Bu durum Ermeni gruplara askeri ve lojistik destek sağlayan Ermenistan ile bir savaşa dönüştü.

1992-1994 yılları arasında devam eden savaş, Azerbaycan'ın kontrolündeki 6 bölgenin yanı sıra burayı kaybetmesine neden oldu.

30 binden fazla kişinin öldüğü savaş, çoğunluğu Azeriler olmak üzere çevre bölgelerden yaklaşık bir milyon insanı yerinden etti.  

Söz konusu savaş, yaşanan sorunu çözen nihai bir barış anlaşmasıyla sona ermedi. Bu nedenle bölgedeki çatışmalar birkaç kez tekrar etti. Sonuncusu, 2016 baharında Azerbaycan ile Ermenistan arasında 22 yıldır yaşanan en güçlü askeri çatışma oldu. Moskova’da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sona erdi ancak iki ülkenin temas hatlarında zaman zaman hala gerginlik yaşanıyor.

Rusya’nın Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaş sırasında Ermenistan’a askeri yardım sağlaması nedeniyle Yukarı Karabağ konusu, Türkiye ile Rusya arasındaki tartışmalı konulardan biri oldu.

Türkiye, söz konusu savaşta Azerbaycan'ı desteklerken, ‘1915 Olayları’ konusunda tarihsel kriz yaşadığı Ermenistan ile sınırlarını kapattı.

AGİT, bölge meselesini çözmek için ABD, Rusya ve Fransa üyeliğiyle Minsk Grubu’nu kurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya