​İran-Türkiye doğalgaz hattındaki patlama gaz akışını durdurdu

​İran-Türkiye doğalgaz hattındaki patlama gaz akışını durdurdu

Salı, 31 Mart, 2020 - 12:15
Türkiye’deki doğal gaz boru hatları (Reuters-Arşiv)
Londra/Şarku’l Avsat

İran Ulusal Gaz Şirketi yetkilisi Mehdi Cemşidi Dana, bu sabah doğalgaz boru hattına saldırı düzenlenmesi nedeniyle İran’dan Türkiye’ye doğal gaz akışının kesildiğini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Çemşidi Dana, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bu sabah teröristler, İran’ın Türkiye ile Bazargan sınırına yakın, Türkiye sınırları içinde yer alan doğal gaz boru hattına saldırı düzenledi. Bu sebeple doğal gaz akışı kesildi” ifadelerini kullandı.

Çemşidi Dana, boru hattında daha önce de birkaç patlama olduğunu ve saldırıyı PKK'nın yapmış olabileceğini söyleyerek, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye sınır güçleri bölgeden ayrıldı. Onlara patlama hakkında bilgi verdik ve yanıtlarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İranlı yetkili, boru hattında meydana gelen aksaklıkların çözümünün genelde 3-4 gün içinde tamir edildiğini ve doğal gaz akışının bunun ardından yeniden başladığı da sözlerine ekledi. 

Anadolu Ajansı (AA) ise Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi yakınlarından geçen ve İran'dan Türkiye'ye doğal gaz ileten boru hattında bir patlama meydana geldiğini ve bunun neticesinde çıkan yangının hasara neden olduğunu duyurdu.

Yangın sonrası bölgeye gelen güvenlik güçlerinin çevrede geniş güvenlik önlemi aldığını bildiren haberde, doğal gaz boru hattındaki gaz akışı kesildiği ve itfaiye ekiplerinin yangını söndürmeyi başardığı bilgisi verildi.

Güvenlik güçlerinin doğal gaz boru hattında hasara yol açan olayın nedenini araştırmaya başladığı da belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya