​Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı bin 563, can kaybı ise 10’a yükseldi

​Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı bin 563, can kaybı ise 10’a yükseldi

Salı, 31 Mart, 2020 - 16:45
Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 110 kişiye daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğunu ve ülkedeki toplam vaka sayısının bin 563’e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, Riyad'da 33, Cidde'de 29 ve Mekke'de 20 yeni vaka tespit edildiğini dile getirerek, Medine’de yaşayan 2 yabancının hayatını kaybetmesiyle koronavirüs kaynaklı ölü sayısının ise 10’a ulaştığını duyurdu.

Yoğun bakımda olan 31 kişinin haricinde diğer enfekte kişilerin stabil durumda olduğunu belirten Dr. Abdulali, karantina veya ev izolasyonu halinde toplam 22 bin kişi olduğunu söyledi.

Son 24 saatte iyileşen 50 kişi ile taburcu olan kişi sayısının 165 olduğunu ifade eden Sözcü, sokağa çıkma yasağı, sosyal mesafe, kişisel hijyen ve sürekli el yıkama konusundaki önemi hatırlattı.

Kamu Güvenliği Sözcüsü Sami eş-Şuverç,  yolculuk istekleri ve ihtiyaçlarını incelemek için 7/24 saat çalışan bir kriz odasına sahip olduğunu açıklayarak, taleplerin önceliğine göre şehirler arasında yolculuk başvurularının incelendiğini söyledi.

Ticaret ve Yatırım Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman el-Hüseyin ise bin 300’den fazla haksız fiyat artışı tespit ettiklerini bildirdi.

Evlere servis ve teslim hizmeti yapacak 20 uygulamaya ruhsat verildiğini aktaran Sözcü, kalabalıktan uzak durmak için alışverişlerin sabah 06.00 ila 11.00 arasında yapılması tavsiyesinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya