​Tebbun’dan Cezayirlilere: Doktorların tavsiyelerine uyun

​Tebbun’dan Cezayirlilere: Doktorların tavsiyelerine uyun

Çarşamba, 1 Nisan, 2020 - 10:15
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Arşiv- AFP)
Cezayir/Şarku'l Avsat

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, hükümetin enerji gelirlerindeki düşüşe rağmen yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele edebildiğini söyleyerek, Cezayir halkından koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan ihtiyati tedbirlere ve doktorların tavsiyelerine uymalarını istedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Cezayir, küresel petrol fiyatlarındaki keskin düşüşün ardından bazı sosyal ve ekonomik projeleri ertelemeye giderek, kamu harcamalarını yüzde 30 oranında azaltmaya, enerji yatırımını yarıya indirerek 7milyar dolar tasarruf sağlamaya karar verdi.

Cumhurbaşkanı Tebbun açıklamasında, gıda ürünleriyle ilgili stoğun en az 5 ay boyunca yeterli olabileceğini söyleyerek, alarm durumuna geçmeye gerek olmadığını ve ülkesinin krizle başa çıkma yeteneğine sahip olduğunu ifade etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı, okul, üniversite ve camiilerin kapatılmasının önümüzdeki haftaya kadar uzatılacağını duyurdu.

Dün akşam yerel bir gazete ile röpotaj yapan Tebbun, koronavirüs salgınına rağmen hükümet işlerine devam edeceğini ifade etti. Tebbun açıklamasında, koronavirüsle mücadele amaçlı hükümet ve kabine toplantılarının askıya alındığını belirterek, iletişim teknolojisi yoluyla toplantı hazırlıkları yapıldığını kaydetti.

Cezayir Cumhurbaşkanı, virüsün yayılmasını önleme ve kontrol etme çerçevesinde doktorlar ve tıp sektöründeki diğer çalışanların yararına belli miktarda ödenek sağlanmasına karar verildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı, bu kapsamda çıkarılan kararnamenin, polis ve Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı ulusal jandarma, sivil savunma ve temizlik çalışanları gibi diğer birimlerde çalışanları da içerecek şekilde genişletilebileceğini duyurdu.

Cezayir'de 716 koronavirüs vakası bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya