Rusya vakaların artmasıyla önlemlerini artırıyor

Rusya vakaların artmasıyla önlemlerini artırıyor

Cumartesi, 4 Nisan, 2020 - 11:15
Dün Moskova'da alışveriş yapan bir kadın (EPA)
Moskova/Raid Ceber

Rusya, ülke içerisindeki izolasyon noktasında sıkı önlemler almak için dün ikinci adımı attı. Başkent Moskova ve diğer banliyölerden koronavirüs vakalarında yaşanan artış sebebiyle yüksek alarm verilirken, salgının diğer bölgelere yayılmasından endişe ediliyor.

Son 24 saat içerisinde 602 yeni vakanın kaydedildiği Rusya'da, dört kişide hayatını kaybetti. Rakamlar geçtiğimiz hafta kaydedilen oranları aşmasa da, onlarca kişide görülen vaka endişelere sebep oluyor. Kovid-19 ile Mücadele Operasyon Odası, yeni enfeksiyonların Rusya'nın 32 bölgesinde kaydedildiğini doğruladı.

Endişe verici şey ise, Moskova'da görülen vakaların çoğu 45 yaşın altında olan gruplar arasında görülmesi. Araştırmalar, Rusya'daki vakaların yarısının bu yaş gruplarında ortaya çıktığını gösteriyor.

Bu bağlamda, Rusya'da iyileşen hastaların sayısı 281'e ulaşırken, 575 bin kişiye ise test yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise önceki gün virüsün yayılmasını önlemek amacıyla ücretli tatilin Nisan sonuna kadar uzatıldığını duyurmuştu.

Kovid-19'la ilgili durumunun bölgelere göre değiştiğine dikkati çeken Putin, önlemlerin ilk aşamasının uygulanmasının Rus hükümetinin diğer ülkelerin deneyimlerinden yararlanırken riskleri azaltmasına ve virüsle savaşmak için zaman kazanmasına izin verdiğini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı açıklamasında, virüsün başkent Moskova'da yayılması durumuyla ilgili alınan ihtiyati tedbirler konusunda henüz bir değişikliğe gidilmediğini vurguladı.

Putin açıklamasında, şimdiye dek genel olarak yaşlıların tehlikeden korunabildiğini ve salgının anaokulları, okullar, üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarına yayılmasını önleyebileceklerini aktardı.

Putin açıklamasında, duruma göre okulların tatil süresinin kısaltılması ihtimalinin mümkün olabileceğini kaydetti.

Hastaneler, marketler ve eczaneler gibi yerlerin tatil süresince de çalışmaya devam edeceğini aktaran Putin, bölge başkanlarına genişletilmiş yetkilerin verildiğini duyurdu.

Putin vatandaşlara, hükümet ve sağlık otoritelerinin talimatlarına kesinlikle uyma çağrısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı günler öncesinde hükümete, gerekli gördüğü yer ve durumlarda "olağanüstü hal ilan edip uygulama" yetkisi verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya