​Avrupa koronavirüs salgınında bir umut ışığı görürken, ABD en zor sürece girdi

​Avrupa koronavirüs salgınında bir umut ışığı görürken, ABD en zor sürece girdi

Pazartesi, 6 Nisan, 2020 - 12:15
New York (Reuters)
Başkentler/Şarku’l Avsat

Çin’de patlak vererek hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen İtalya ve İspanya, ölüm ve vaka sayılarında yaşanan gerileme ile tünelin ucunda bir ışık görmeye başladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan can kaybı dünya genelinde 70 bine yaklaşırken, bunların yaklaşık yüzde 40’ının yaşandığı İtalya ve İspanya’da, hayatın normale döneceği günler ihtiyatlı bir şekilde hayal edilmeye başlandı.

Avrupa ülkeleri kademeli olarak normale dönmeyi hayal ederken, ABD Başkanı Donald Trump vatandaşları çok zor bir döneme girdikleri konusunda uyararak, “Maalesef çok sayıda kişi ölecek” dedi.

ABD’liler en kötü senaryoya hazırlanarak, Los Angeles'tan Miami'ye kadar birçok şehirde sahra hastaneleri kurmayı sürdürüyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun yardım çağrısının ardından Comfort Hastane Gemisi şehre gönderildi.

Öte yandan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in talimatları doğrultusunda, yurt dışında olan ve koronavirüs salgını nedeniyle ülkeye dönmek isteyen vatandaşların tahliyesine ilişkin çalışılmaya başlandı.

Ülkeye geri dönüş taleplerinin internet üzerinden yapılması ve onaylanan plana göre yolculuk tarihlerinin ayarlanmasına karar verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya