​Cezayir koronavirüs salgınının 10 gün içerisinde pik yapmasını bekliyor

​Cezayir koronavirüs salgınının 10 gün içerisinde pik yapmasını bekliyor

Pazartesi, 6 Nisan, 2020 - 10:00
Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir'de salgın ve bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmanlaşmış doktorlar, bin 320 kişinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı ve 152 can kaybının yaşandığı ülkede salgının 10-15 gün içerisinde pik yapacağı konusunda uyardı.

Başkentin güneyindeki Boufarik Şehir Hastanesi, çok sayıda vakanın başvurmasıyla ağır bir baskı ile karşı karşıya kaldı.

Epidemiyoloji Bölüm Başkanı Dr. Muhammed Yusfi, “Bazı hastaların başkent ve yakın şehirlerdeki hastanelere aktarılması zorunlu hale geldi. Yeni hasta almak artık mümkün değil” dedi.

Testleri pozitif çıkmasının ardından hastaneye yatırılan hastaların çoğunun ‘Klorokin’ maddesi kullanılarak uygulanan tedavi protokolünden faydalandığını söyleyen Dr. Yusfi, “Bu tedaviye başladıktan 10 gün sonra durumları düzeldi ve önümüzdeki iki gün içinde evlerine dönebilirler. Bu tedavi ile virüsü yenebileceğimizi söylemek için henüz çok erken. Hala test ediliyor ama bizim için bir umut ışığı olarak kabul edilebilir” şeklinde konuştu.

Söz konusu tedavi, imkanların yetersizliği ve zayıf sağlık sistemi nedeniyle Cezayirler için tek umut haline geldi.

Cezayirli Doktorlar Ulusal Dekanlık Konseyi Başkanı Dr. Bakat Burkani ise birkaç gün içinde ölüm sayısının yükselmesinin, 10 günden fazla süredir devam eden karantina önlemlerine saygı duyulmadığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Dr. Burkani, “Eğer evde kalsalardı bu kadar vaka ve ölüme ulaşamazdık. Hiç şüphe yok ki, yüzlerce koronavirüs taşıyıcısı her gün dışarı çıkıyor ve kaçınılmaz olarak enfeksiyonu binlerce kişiye bulaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Dr. Burkani, hastalığı teşhis etmek için yeterli araç bulunmaması ve analiz sonuçlarının yavaş çıkması nedeniyle üzgün olduğunu da dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koronavirüs Gözlem ve Takip Komitesi Sözcüsü Cemal Fevrar, koronavirüs teşhisi konulmasının ardından iyileşen kişi sayısının 90’a çıktığı bilgisini verdi.

Klorokin protokolü ile tedavi edilen kişi sayısının 626'ya ulaştığını söyleyen Sözcü, salgının 48 şehrin 43'ünü vurduğunu, Buleyde ile başkent Cezayir’in en çok etkilenen şehirler olduğunu söyledi.

Cezayir'de daha önce 10 şehirde ilan edilen gece sokağa çıkma yasağı, 5 Nisan'dan 19 Nisan'a kadar 48 şehrin tamamında uygulanması kararlaştırıldı.

Ülkede gece sokağa çıkma yasağı 18.00-06.00 saatleri arasında uygulanırken, salgının en fazla etkilediği 9 şehirde 14.00 ila 07.00 saatleri arasında uygulanacak.

Diğer yandan, dün sabah başkentteki Huari Bumedyen Uluslararası Havaalanı’na, Çin'den sipariş edilen ve Şangay şehrinden iki askeri kargo uçağı ile gönderilen tıbbi malzemeler ulaştı.

Söz konusu tıbbi malzemeler, doktor ve sağlık görevlileri için sipariş edilen 100 bin FFB2 tipi maske ile 5,8 milyon 3 katmanlı maskeyi içeriyor.

Başbakan Abdulaziz Cerad, Sağlık, Nüfus ve Hastane Reformu Bakanı Abdurrahman Buzid ile birlikte gelen malzemeleri kontrol ederek, Cezayir’in bu salgın hastalıktan en kısa sürede kurtulmasını umut ettiklerini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya