​İdlib'deki iki ilçeyle ‘ticari geçiş noktası’ açma kararı donduruldu

​İdlib'deki iki ilçeyle ‘ticari geçiş noktası’ açma kararı donduruldu

Pazar, 19 Nisan, 2020 - 11:45


Dün İdlib kırsalındaki Neyrab ilçesinde elinde eski bir şemsiye ile koşan Suriyeli bir çocuk (Reuters)

Londra/Şarku’l Avsat

Suriye rejim güçleri tarafından kontrol edilen bölgeler ile Heyet-i Tahriru'ş-Şam (HTŞ) tarafından kontrol edilen İdlib kırsalındaki Serakib ve Sermin ilçeleri arasında ‘ticari geçiş noktası’ açma kararının dondurulduğu bildirildi.

HTŞ’nin medya ile ilişkiler müdürü Takiyeddin Ömer, muhalif kanattaki haber ajansı Şam Haber Ağı (S.N.N.) tarafından aktarılan açıklamasında, söz konusu geçiş noktasının sivil değil, ticari amaçlı olduğunu ve açılmasının herhangi bir tehdit oluşturmadığını belirtti. Geçiş noktasının acilen açılması gerektiğini söyleyen Ömer, eğer ticaret ve ihracatın duraksamış halde devam etmesi durumunda bölgenin bir takım risklerle karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Ömer açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Geçiş noktasını açma kararı, çiftçilerle yapılan müzakereler ve araştırmalar sonucu alındı. Bu nedenle amaç, insanların güvenliğinin sağlanması ve insanların ihtiyaçlarının çoğunu karşılayan gıda üretiminin devam ettirilmesidir. Bu da sadece çiftçilerin ürünlerini ve mahsullerini elden çıkarmasıyla olabilir. Bununla birlikte söz konusu malları, Hama ve çevresinden ya da düşmanın kontrolü altındaki alanlardan başka ihraç edebileceğimiz bir yer yok. Bu malların ihraç edilmesi, rejimin ekonomisindeki gelişimi etkilemez. Çünkü bunlar, rejim için çok basit rakamlar. Özellikle son askeri saldırıların ardından bölgedeki tarım alanlarının büyük bir bölümü yok oldu. İlk etapta bu malların ihraç edilmesi ve elden çıkarılması için geçiş noktası açılması, ardından koronavirüs salgını ile ilgili gerekli önlemlerin alınması konusunda fikir birliği söz konusu.”

Öte yandan S.N.N. muhaliflerin “Geçiş noktasının açılması, kurtarılmış bölgeye ve şehitlerin kanına ihanettir. Bu, rejimin ekonomisini destekleyebilecek bir adımdır. HTŞ tarafından sunulan gerekçeler yanlıştır. Sivillere işkencedir ve hayatları pahasına finansal kazanç elde etme girişimidir” şeklindeki açıklamalarını aktardı.

HTŞ, kontrolü altındaki bölgelerin ekonomisini esas olarak sınır veya rejimin kontrolü altındaki alanların yanı sıra kurtarılmış Afrin bölgesi ile olan geçiş noktalarıyla destekliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya