Türkiye’nin Libya’ya yönelik tıbbi yardım uçağı Tunus’ta tartışma yarattı

Türkiye’nin Libya’ya yönelik tıbbi yardım uçağı Tunus’ta tartışma yarattı

Cumartesi, 9 Mayıs, 2020 - 07:00
Tunus/Mançi es-Saydani

Türkiye’nin tıbbi malzeme taşıyan uçağının dün sabah Tunus’un güneyindeki Cerbe Havalimanı’na inişi, Tunus’taki siyasi çevrelerde Türkiye'nin bölgedeki rolü ve Libya’da çatışan taraflarından birine destek sağlama olasılığı hakkında geniş bir tartışma başlattı.

Bu durum, Raşid Gannuşi liderliğindeki Nahda Hareketi ve Türkiye ile Katar'ın yerel ve bölgesel siyaset üzerindeki etkisini kabul etmeyen bazı muhalif partiler arasındaki sorunu da yeniden gün yüzüne çıkarttı.

Libya’daki bazı haber sitelerinde, Türkiye’nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı Libya'ya tıbbi yardım taşıyan uçağı, doğrudan Libya’daki Mitiga Havaalanı veya Misrata kentindeki Hava Kuvvetleri Koleji yerine Tunus üzerinden göndermesine ilişkin çıkan haberler tartışma yarattı.

Anadolu Ajansı’na (AA) göre Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB), “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve Kovid-19 ile mücadelede kullanılacak tıbbi yardım malzemeleri Tunus'a gönderildi” şeklindeki açıklamasında bu yardımların Libya’ya yönelik olduğundan bahsetmemesi de şüphe uyandırdı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, tıbbi yardım taşıyan Türk uçağının, Tunus’un güneyindeki Cerbe Havalimanı’na inişine, ‘denetim ve yardımları kendisi ulaştırma şartıyla' izin verildiği bildirildi.

Ayrıca ‘Libyalı kardeşlere’ yönelik tıbbi yardımın gümrük ve güvenlik güçlerine teslim edildiği ve Tunus ile Libya arasındaki Ras Cedir Sınır Kapısı’na gönderileceği de ifade edildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in kardeşi Nevfel Said, Türk uçağının inişi ve beraberinde getirdiği tartışmalar hakkında şu yorumu yaptı:

“Tunus 4 Mayıs 1957'de imzaladığı ‘Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin  Dördüncü Cenevre Konvansiyonu’na dayanarak, insancıl hukuku uygular. Bundan fazlası ya da azını değil.”

Muhalif Özgür Anayasa Partisi, daha önce Parlamento'ya Libya'ya yapılacak herhangi bir yabancı müdahaleye karşı çıkmayı amaçlayan bir yasa tasarısı önermişti.

Özgür Anayasa Partisi Genel Başkanı Abir Musa, yasa tasarısına ilişkin kararın Parlamento Başkanı olan Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kendilerinden habersiz toplantılar düzenlemesinin ardından alındığını bildirmişti.

Abir Musa, Gannuşi’ye Libya’daki Müslüman Kardeşler (İhvan) ile iletişimde olma suçlaması yönelterek, “Parlamento, Müslüman Kardeşler’in Mağrib’teki (Tunus, Cezayir, Fas ve Batı Sahra) gündemini uygulaması için Gannuşi’nin elindeki bir araç haline geldi” demişti.

Parti liderleri ayrıca, ‘bazı kuruluşların Tunus topraklarını Libya'da dış müdahale operasyonlarını kolaylaştıran bir lojistik üs haline getirme konusundaki gizli iradeleri’ olduğu konusundaki ciddi endişelerini de dile getirmişti.

Öte yandan, Parlamento Başkanlık Ofisi, Özgür Anayasa Partisi’nin, Gannuşi’yi ifade vermek üzere kamuya açık bir oturum düzenleme talebinin ‘herhangi bir yasal dayanağı olmaması’ nedeniyle reddedildiğini açıkladı.

Açıklamada, Gannuşi’nin yurt dışındaki temaslarının, ‘Tunus'un çıkarlarını gözetmek için Parlamento Başkanlığı tarafından yürütülen parlamento diplomasisi’ çerçevesinde gerçekleştiğine vurgu yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya