Tunus’ta koronavirüs vaka sayısı azalıyor

Tunus’ta koronavirüs vaka sayısı azalıyor

Cumartesi, 9 Mayıs, 2020 - 14:15
Tunus'un başkentindeki merkez pazardaki müşteriler, virüs salgını nedeniyle koruyucu maske takıyorlar (AFP)
Tunus/ Munci Suaydani

Tunus Sağlık Bakanlığı son 24 saat içerisinde bir yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının bin 26’ya yükseldiğini duyurdu. Tunus’ta virüs kaynaklı ölü sayısı 44’e yükselirken, bakanlık beş bölgede virüsün bulunmadığını aktardı.

Tunus makamları, vatandaşlara 4 Mayıs günü başlayan ve 24 Mayıs’ta sona erecek olan kapsamlı karantinanın ilk aşamasının başarılı olabilmesi için dikkatli olma çağrısı yaptı. Tunus’ta toplu taşıma normale dönerken, bazı küçük işletmeler ise hayatın normale dönmesiyle ülke ekonomisinin canlanmasını bekliyor.

Tunus Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekki, ilk aşamanın başarı seviyesinin yüzde 80 aralığında olması gerektiğini ifade ederken, Tunusluların sosyal mesafe önlemlerine uymaları ve temel sağlık kurallarını sürdürmeleri durumunda yüzdelerin daha da artabileceğini bildirdi.

Öte yandan Tunus’ta, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeni Hastalıklar Gözlemevi Başkanı Nassaf bin Aliya, virüsten kurtulanların yüzde 57’ye ulaşabileceği konusunda iyimser bir tutum sergileyerek, iki haftalık karantina sürecinde vatandaşların sürece ayak uydurmaları ve gerekli önlemleri alması gerektiğini söyledi. Aliya açıklamasında, virüsten kurtulan kişilere yeniden virüs bulaşmayacağı konusunda kanıtın olmadığını hatırlattı.


Editörün Seçimi

Multimedya