İspanya: 7 haftanın en düşük günlük koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı kaydedildi

İspanya: 7 haftanın en düşük günlük koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı kaydedildi

Pazartesi, 11 Mayıs, 2020 - 14:15
Ülkede karantina önlemlerinin hafifletilmesinin ilk gününde İspanya'nın Kastilya-La Mancha bölgesindeki bir kafede oturan iki adam (AFP)
Madrid/Şarku’l Avsat

İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada son 24 saat içinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı 123 ölüm kaydedildiği ve bu rakamın son 7 haftanın en düşük günlük ölüm sayısı olduğu belirtildi.

Reuters’ın haberine göre ülkede dün 26 bin 621 olan koronavirüs kaynaklı toplam ölüm sayısı, bugün 26 bin 744'e yükseldi. Yine dün 224 bin 390 olan vaka sayısı ise bugün 224 bin 736'ya çıktı.

Öte yandan, İspanya'da milyonlarca insan bugünden itibaren hareket özgürlüklerinin bir kısmına kavuştu, ancak ülkede hala ikinci dalga korkusu devam ediyor.

Toplu taşıma araçlarında maske kullanılırken ve sosyal mesafe kuralları uygulanırken hükümet, ekonomik faaliyetlerin durduğu iki aylık sürenin ardından normale ‘temkinli bir dönüş’ sağlamaya çalışıyor ve uzaktan çalışma çağrılarını sürdürüyor.

Bununla birlikte salgının risklerini azaltmak amacıyla karantina önlemleri ülkenin sadece bir kısmında kaldırılacak. Madrid ve Barselona gibi büyük şehirlerin çoğu sıkı kısıtlamalara tabi olmaya devam edecek.


Editörün Seçimi

Multimedya