Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez ülkelerine koronavirüsün etkilerine karşı kamu ve özel sektör arasında mekanizma kurma çağrısı

Körfez ülkelerine koronavirüsün etkilerine karşı kamu ve özel sektör arasında mekanizma kurma çağrısı

Pazartesi, 18 Mayıs, 2020 - 11:00
​Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu koronavirüsün etkilerine ilişkin rapor hazırladı (Şarku’l Avsat)

Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Körfez ülkelerinde yer alan özel sektördeki etkilerine ilişkin bir rapor hazırladı.

Söz konusu raporda, Körfez ülkelerinin özel sektör tesislerini desteklemek için atılan tüm prosedürler ve adımları gözden geçirmesi için kamu ve özel sektör arasında koordineli bir mekanizma oluşturulması tavsiye edildi.

Koronavirüs salgınının ardından, Körfez hükümetlerinin ekonomi, istihdam ve özel sektör faaliyetlerinin korunmasına katkıda bulunacak etkili finansal ve ekonomik destek önlemlerini uygulama girişiminde bulunduğu ifade edildi.


Salgının büyük etkisi

Raporda, en son uluslararası tahminlere göre, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi olan ülkelerin dünyadaki diğer ülkeler gibi arz ve talep şoklarıyla büyük ekonomik kargaşaya maruz kaldığı, yaşanan olumsuz etkilerin, petrol fiyatlarındaki yüzde 60'tan fazla düşüşle daha da kötüleştiğine işaret edildi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), salgının Körfez ülkelerinin ekonomisi üzerindeki etkisinin büyük olduğuna ilişkin ifadeleri hatırlatılan raporda, IMF’nin tahminlerine göre bölge genelinde petrol ihracatının 250 milyar dolardan fazla düşüş yaşadığı vurgulandı.


Sonraki aşama

Rapora göre salgının kademeli olarak düşmesinin ardından Körfez ekonomisini sürdürülebilir büyüme yoluna sokmanın amaçlanması gerektiği belirtilirken, maliye ve para politikasında geniş destek sağlayarak güvenin yeniden tesis edilmesinin çok önemli olduğu kaydedildi.

Koronavirüs salgınının azalmasının ardından, KİK ülkelerinin iki trilyon dolar olduğu tahmin edilen mali rezervlerinin kapsamlı kurtarma planlarının uygulanmasını destekleyeceği belirtildi.


Özel sektör

Rapor, koronavirüs krizi ışığında Körfez’deki özel sektör üzerindeki küresel ekonomik etkinin, petrol fiyatları, uluslararası ekonomik faaliyetteki düşüş, küresel ticaret, Çin ile ilişkilerin boyutu, yatırım ortamı, iş fırsatları, küresel borsalar, mal ve hizmet tedarik zincirleri, faiz oranları ve ABD doları gibi faktörler içerdiği ifade edildi.


Etkilenen sektörler

Söz konusu raporun büyük bir bölümünde koronavirüs salgınının özel sektör faaliyetleri üzerindeki yansımaları analiz edildi.

Bu bağlamda, sanayi, ithalat, ihracat, bankalar ve finansal kurumlar, Körfez borsaları, seyahat, turizm ve oteller, gıda, lojistik hizmetler, emlak, istihdam, e-ticaret ve perakende ticaret, sağlık sektörü, özel eğitim sektörü ve eğlence endüstrisi gibi 15 ayrı sektör ele alındı.

Özel sektörün salgının etkilerinden olumsuz etkilendiğine dikkat çekilen raporda, insan hayatını kurtarmaya öncelik verilerek alınan önlemlerin her türlü üretim ve hizmet çarkını sekteye uğrattığını, bunun da gayet doğal olduğu belirtildi.

Salgının bireyler için farklı tüketici davranış kalıpları yarattığına değinilen raporda, e-ticaret, alışveriş uygulamaları, uzaktan eğitim ve sağlık hizmetleri sunan uygulamalar, sağlık, temizlik, ilaç gibi bazı sektörlerin krizden olumlu etkilendiği bilgisi verildi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya