Cemal Kaşıkçı’nın çocukları: Babamızı öldürenleri affettik, Allah’tan gelecek karşılığa razıyız

Cemal Kaşıkçı’nın çocukları: Babamızı öldürenleri affettik, Allah’tan gelecek karşılığa razıyız

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 10:00
Salah Kaşıkçı (Şarku'l Avsat)
Riyad/Şarku'l Avsat

Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın oğulları bugün yaptıkları açıklamada, babalarının katillerini affettiklerini söyledi.

Cemal Kaşıkçı’nın oğlu Salah Kaşıkçı, Twitter hesabından babasının ölümüne ilişkin yaptığı paylaşımda, “Şehit Cemal Kaşıkçı'nın oğulları olarak, katilleri affettiğimizi ve bağışladığımızı duyuruyoruz. Allah’tan gelecek karşılığa razıyız” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Başsavcılığı, 15 Kasım 2018 tarihinde Cemal Kaşıkçı cinayetine karışan 5 kişi hakkında idam cezası kararı vermişti. Hakkında soruşturma başlatılan 21 kişiden 11 kişi hakkında iddianame hazırlanmıştı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, geri kalan 5 kişinin haklarında devam eden soruşturmalarla birlikte davalarının mahkemeye sevk edildiği ifade edildi. 

Açıklamada, Kaşıkçı’yı ülkeye geri getirmek için oluşturulan ekibin başında eski bir İstihbarat Başkan Yardımcısı’nın bulunduğu ve eski bir danışmanın bu operasyona katkı sağladığı ifade edilmişti. Kaşıkçı’yı ülkeye geri getirmekle sorumlu ekip liderinin, ikna edilememesi sonucunda Suudi gazetecinin öldürülmesine karar verdiği doğrulanmıştı.

Başsavcılığın açıklamasında operasyonun bir suça dönüştüğü ve Kaşıkçı ile yaşanan arbedenin ardından enjekte edilen yüksek dozda uyuşturucu maddenin ölümüne neden açtığı bildirildi. Ayrıca Kaşıkçı’nın cesedinin parçalanarak, konsolosluk dışına taşındığı da ifade edildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya