Kürt liderler, Suriye’yi, İran ve Rusya’ya ‘bağımlılık’ konusunda uyardı

Kürt liderler, Suriye’yi, İran ve Rusya’ya ‘bağımlılık’ konusunda uyardı

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 10:45
DSM heyet, Fırat’ın doğusundaki kabile liderleriyle bir araya geldi /Şarku’l Avsat)
Kamışlı/Kemal Şeyho

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Eş Başkanı İlham Ahmed, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e, Sezar Yasası’nın yürürlüğe girmesinden günler önce, rejime tutumlarını değiştirme ve politik çözümler benimseme çağrısında bulundu.

Bu çağrı Suriyeli Arap kabile şeyhleri tarafından gerçekleştirilen toplantı sırasında gelirken, Ahmed, “İktidar rejimi inatçıdır, davranışını değiştirmez. Karar alma ve kriz yönetimindeki merkeziyetine bağlılık kararları, Rusya ve İran gibi Suriye savaşında aktif olan devletlerin ellerine bağlıdır” uyarısında bulundu.

Arap ve Kürtlerden oluşan ABD destekli Suriye Demokrat Güçleri’nin (SDG) siyasi kolu olan DSM, Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Kamışı şehrindeki Tel Hamis kasabasında Arap şeyhleri ve kabilelerle son günlerde toplantılar düzenliyor. İlham Ahmed, kabile büyüklerine çağrıda bulunarak, SDG ve YPG unsurlarını tehdit eden Türk politikalarını engellemek adına büyük rol oynama çağrısı yaptı. İlham Ahmed açıklamasında, “Türkiye, muhalif alalardaki gençleri Libya’ya götürüyor. Bu insanların çektikleri acılar yetmedi mi? Dikkatli ve uyanık olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bu bağlamda, Arap kabilelerin önde gelen isimleri DSM’den ve rejimden, “mahkûmları affetmek, terör eylemlerine katılmayanları serbest bırakmak, bölge halkına hizmet etmek için bir sağlık merkezi inşa etmek, elektrik şebekesini iyileştirmek ve temiz su sağlamak” talebinde bulundu. Kürt yetkili taleplerin yerine getirileceğine dair söz verirken, ABD’nin Suriye hükümetine özellikle de Sezar Yasası’na karşı yaptırımlardan söz etti. Ahmed, “Yasa, Suriye rejimini tamamen etkileyecek çünkü iktidar rejimi değişimi kabul etmiyor ve haksız olmaya devam ediyor.  Bu nedenle ABD, Sezar Yasası’nı uygulamalı” dedi.

Ahmed, Suriye rejiminin değişmemekteki ısrarının Rusya ve İran gibi diğer ülkelere olan bağlığı olduğuna dikkati çekerek, rejime baskı yapılması adına bahsi geçen yasanın uygulanmasına vurgu yaptı. Sezar Yasası’nın sürekli olmayacağını aktaran Ahmed, Esed’in  son zamanlarda büyük baskı altında olduğunu bildirdi. DSM’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki siyasi çözümden sorumlu olduğunu aktaran Kürt yetkili, Suriye savaşının devam etmesiyle bölgeye yönelik tehditlerin devam ettiğini kaydetti. Ahmed, “Savaş onuncu yılına girdi ve tehditler devam ediyor. Ancak Suriye'nin geri kalanına kıyasla, bölgelerimiz daha istikrarlı ve daha güvenli, çünkü insanlar SDG güçleriyle işbirliği yaptı” diyerek, rejime sadık tarafların bölge halkı arasında anlaşmazlık ve söylentiler yaymaya çalıştıklarını vurguladı. Ekonomik durumu kötü olanlara gıda yardımı yapan insanların olduğunu söyleyen yetkili, bu kişilerin yardımlar karşılığında imza topladıklarını söyledi. Konuşmasının sonunda bu girişimlerin amacına da değinen Ahmed, halka insanların rejime geri dönüşün zamanının geldiğini göstermek istediklerini, ancak insanların bölgenin rejim kontrolünde olması halinde bölge nüfusunun yarısının göç edeceğini bildiklerini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya