Kristof Kolomb’un gemilerini mahveden bakteriler tarihi değiştirdi

Kristof Kolomb’un gemilerini mahveden bakteriler tarihi değiştirdi

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 11:30
Ahşabın çürümesine sebep olan bakteri
Kahire / Hazım Bedr

Gemi kurdu,  Kristof Kolomb’un gemilerinin Jamaika’da tahrip olmasına sebep oldu ve İspanyol Armada filosunu yok etti, San Fransisco’nun kaldırımlarının çökmesine sebep oldu. Her ne vakit insanlar okyanusa bir ahşap yapı koyacak olsa, onları yok etti.

Ahşap teknelerin kullanıldığı çağda büyük bir engel teşkil eden bu problemin ardında bir suç ortağı daha bulunuyordu. Bu ise, onun dışında hiçbir kurdun bu yıkıcı yeteneğe sahip olmadığı kurt oluşmasına yardım eden bakterilerdir.

Northeastern Üniversitesi’nden araştırmacılar kısa bir süre önce, International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology dergisinin son sayısında yer alan çalışmada, ahşabı çürüten bu bakterinin kötü şöhretini unutturacak yeni faydalarını ortaya çıkardılar.

Northeastern Üniversitesi’nin Ocean Genome Legacy Center (OGL) Müdürü ve araştırma ekibinin başkanı Daniel Distel, önceki gün üniversitenin web sitesinde yayınladığı raporda, “Gemi kurtları uzun, yumuşak, şeffaf ve ahşap yiyebilen yumuşakçalardır. Ancak ahşabı yemeyi sadece kendi başlarına yapamıyorlar. Ahşabı yiyebilecekleri bir besin maddelerine dönüştürmek için ortakları bakterilere güveniyorlar.” ifadelerine yer verdi.

Bu yılın başında yayınlanan bir başka araştırmada, Dan Distel ve araştırma ekibi bu bakteri türlerinden birini tanımlamayı başardılar ve ona, “Teredinidae Bacteri Waterbury” adını verdiler. Ahşapta selülozun parçalanması üzerine gemi kurduna ev sahipliği yapan enzimlerin oluşumunda oynadığı rolü anlattılar.

Araştırma ekibi daha sonra bu enzimler üzerine daha ayrıntılı bir çalışma yaptı. Bunun sebebiyse bitki hücre duvarlarındaki (lignoselüloz) kompleks maddeyi şekerlere ayırma yeteneğiydi.


Editörün Seçimi

Multimedya