Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa, ABD’nin Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesi konusunda endişeli

Avrupa, ABD’nin Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesi konusunda endişeli

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 17:00
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (Arşiv-Reuters)

Fransa Dışişleri Bakanlığı bugün, 10 Avrupa ülkesinin ABD’nin Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceği kararı konusunda üzgün ve endişeli olduklarını açıkladığını duyurdu.

Almanya, Belçika, İspanya ve Hollanda da dahil olmak üzere 10 Avrupa Birliği üyesi devlet tarafından imzalanan ortak açıklamada, “Rusya Federasyonu'nun anlaşmanın hükümlerini uygulamasıyla ilgili endişelerini paylaşmamıza rağmen, ABD yönetiminin Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme kararından üzüntü duyduk” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Rusya bu anlaşmaya uymuyor. Rusya, sorumluklarını yerine getirene kadar anlaşmadan çekileceğiz” demişti.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya