George Soros: Avrupa Birliği koronavirüs krizinde kurtulamayabilir

George Soros: Avrupa Birliği koronavirüs krizinde kurtulamayabilir

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 18:00
Milyarder George Soros (Arşiv-Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

Milyarder George Soros, Avrupa Birliği'nin (AB) İtalya gibi 'zayıf' üye ülkelere yardım etmek için sürekli tahvil uygulamasına gitmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Reuters haber ajansına göre, geçtiğimiz yıl Çin’de patlak veren yeni tip koronavirüs küresel ekonominin durmasına sebep olurken, hükümetler büyük borçlar altına imza atmaya başladı.

Yaşananlar hakkında açıklamalarda bulunan 89 yaşındaki Soros, koronavirüsün Euro bölgesi ekonomisine verdiği zararın 'çoğu insanın düşündüğünden daha uzun bir süre' devam edeceğini söyleyerek, virüsün hızla yayılmasının güvenilir bir aşı geliştirmenin zorunluluğunu gösterdiğini kaydetti.

George Soros, koronavirüs salgınının Avrupa Birliği'nin ayakta kalıp kalmaması konusunda önemli bir tehdit oluşturduğunu belirterek, “Avrupa Birliği bunu şimdi yapmayı düşünmezse, belki de karşı karşıya kaldığı sorunları atlatamayacak. Bu teorik bir ihtimal değil, trajik bir gerçek olabilir" ifadelerini kullandı.

Soros, Avrupa Birliği'nin bu tür bir borçlanma için kredi notunu AAA olarak koruması gerektiğini, çözüm olarak vergi artırımına gidilebileceğini ifade etti. 'İtalya olmadan Avrupa Birliği düşünebiliyor musunuz?' diyen Soros, bu ülkenin Kovid-19'dan en çok etkilenen ülkelerin başında geldiğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya