Tunus’ta muhalefet, Cumhurbaşkanı’ndan Gannuşi’nin tutumuna cevap vermesi çağrısında bulundu

Tunus’ta muhalefet, Cumhurbaşkanı’ndan Gannuşi’nin tutumuna cevap vermesi çağrısında bulundu

Cuma, 22 Mayıs, 2020 - 15:30
Tunus / Munci es-Suaydani

Tunus’ta 7 muhalif parti, Cumhurbaşkanı Kays Said’den Nahda Hareketi Lideri ve Parlamento Başkanı Raşid el-Gannuşi’nin tutumuna yanıt vermesi talebinde bulundu.

Tunus aleyhinde Libya’ya yönelik saldırılarda Türkiye’ye lojistik destek sağlama, bir siyasi partinin, diğer siyasi partilerin pahasına lojistik desteği destekleyebilmesi için alanlarını açma suçlamalar bulunuyor.

Cumhurbaşkanı, ülkenin dış politikası dosyasına müdahale etmenin ve Tunus’un ulusal güvenliğinin hizmetinde ülkelerle ilişkilerin sınırlarını çizmenin Cumhurbaşkanı’nın görevi olduğunu teyit etti.

Söz konusu partiler, Raşid el-Gannuşi’nin, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini kınadılar. Bunun, devlet kurumlarının bir dönüşümünü temsil ettiğini düşünüyor. Ülkenin Müslüman Kardeşler Teşkilat İhvan-ı Müslimin ve müttefikleriyle birlikte Libya çatışmasına karıştığını iddia ediyor.

Muhalif partiler, Said’e Tunus’un dış ilişkiler dosyalarına yetkilerini dayatma çağrısında bulundu. Nahda Hareketi Lideri’nin parlamento adına yurt dışında oynadığı rollerin reddettiklerini ifade ettiler. İhvan-ı Müslimin’le uzlaşının Tunus ve halkının ulusal güvenliğini tehdit ettiği ve halkın çıkarlarının daha önemli olduğu vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya