Almanya’da her 200 vatandaşa bir doktor düşüyor

Almanya’da her 200 vatandaşa bir doktor düşüyor

Cumartesi, 23 Mayıs, 2020 - 09:30
Londra/Şarku’l Avsat

Alman Tabipler Birliği, Almanya’da yaklaşık olarak her 200 vatandaş için bir doktorun bulunduğunu duyurdu.

Alman Tabipler Birliği dün yaptığı açıklamada, 2018 yılına kıyasla yaklaşık 10 bin artış gösteren tabip sayısıyla birlikte, geçen yıl birlikte kayıtlı doktor sayısı toplamının yaklaşık 402 bin olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bu doktorların yarısı hastanelerde çalışırken, yaklaşık 160 bini hastane dışındaki polikliniklerde çalışıyor.

Birlik, kayıtlı birçok doktorun doğrudan hasta bakımında çalışmadığını belirtti. Daha ziyade, sağlık departmanlarında veya endüstriyel alanda istihdam edildiklerine işaret etti.

Birlik, Almanya’da tıbbi personele acil bir ihtiyaç olduğuna, toplumun yaşlanması nedeniyle tedavi ihtiyacını sürekli arttığına dikkati çekti.

Birlik, yurtdışından gelen göçün şu anda Almanya’daki sağlık sektörünün yükünü hafiflettiğini belirterek, Almanya’da kayıtlı yabancı doktor sayısının geçen yıl yaklaşık 3 bin 800 olduğunu, şimdilerde ise bu sayının 58 bin 168’e yükseldiğini ifade etti.

Almanya’ya gelen göçmen doktorların çoğunu, Romanya (4 bin 433), Suriye (4 bin 486), Yunanistan (2 bin 811), Rusya (2 bin 321), Avusturya (2 bin 381) gibi ülkelerden gelenler oluşturuyor.

Verilere göre, Almanya’da hastanede tedavi vaka sayısı 2009’dan 2017’ye kadar 8,17 milyondan 5,19 milyona geriledi. Doktorların yaklaşık yüzde 20’si 60 yaşına girdikten kısa bir süre sonra kariyerlerini noktalamayı düşünüyor.

Almanya Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, “Koronavirüs salgını bize ekonomik ve sosyal hayatınızın, iyi bir performans gösteren sağlıklı bir sektöre nasıl bağlı olduğunu büyük ölçüde gösterdi” dedi. Ayrıca Başkan, gelecekte genç kadroların güçlendirilmesine vurgu yaparken, en yüksek önceliğin sağlık sektörüne verilmesi gerektiğine atıfta bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya