Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Parlamentosu Başkanı’ndan Libya için acil ateşkes çağrısı

Arap Parlamentosu Başkanı’ndan Libya için acil ateşkes çağrısı

Cumartesi, 23 Mayıs, 2020 - 09:45
Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi. (Şarku’l Avsat)

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi cuma günü yaptığı duyuruda Libya için acil olarak ateşkes çağrısında bulundu. Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi savaşın sona erdirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı’na yazdığı mektupta Güvenlik Konseyi’nden Libya’da savaşan tüm taraflara acilen ateşkes çağrısında bulunmasını istediğini, sivillerin güvenliğinin sağlanması ve Libya’da siyasi sürecin başlatılması için BM gözetiminde adım atılması gerektiğini kaydetti.

Fehm es-Silmi ayrıca Libya halkının koronavirüs salgını, abluka altında bulunan bölgeler ve bir çok kişinin ölümüne veya yaralanmasına sebep olan askeri operasyonlar nedeniyle insanı açıdan büyük zorluklar yaşadığına dikkat çekerek Libya'da akan kanın durdurulması gerektiğini vurguladı. Özellikle tüm dünyadaki Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutlamaya hazırlandığı bu mübarek günlerde ateşkesin sağlanmasının öneminin altını çizdi.

Libya'daki krizi bitirmek için en uygun yolun siyasi çözüm olduğunu söyleyen Fehm es-Silmi, BM'ye Libya'da çatışan tarafları besleyen ve içişlerine müdahale eden dış güçleri durdurma, ülkeye silah ve asker sevkiyatını yasaklama çağrısı yaptı.

Arap Parlamentosu Başkanı ayrıca BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararların uygulanmasının önemini de bir kez daha vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya