Küba, koronavirüs kaynaklı ölü sayısındaki azalmanın iki ilaçtan kaynaklı olduğunu öne sürdü

Küba, koronavirüs kaynaklı ölü sayısındaki azalmanın iki ilaçtan kaynaklı olduğunu öne sürdü

Cumartesi, 23 Mayıs, 2020 - 12:45
Küba’nın başkenti Havana’daki caddelerden biri (EPA)
Havana/Şarku'l Avsat

Küba tarafından yapılan açıklamada, bir biyoteknoloji enstitüsüyle üretilen iki ilacın, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle meydana gelen ölüm sayısında önemli bir azalmaya neden olduğu bildirildi. İlaçların hastalarda Kovid-19’un neden olduğu iltihaplanmayı azalttığına dikkat çekildi.

Hükümet, Kovid-19 nedeniyle durumu ciddi olan vakaların ölümlerindeki son düşüşü büyük ölçüde Nisan ayından bu yana kullanılan iki ilaçla ilişkilendiriyor. Reuters’in haberine göre söz konusu ilaçlar, sağlıklı dokular ve istilacı virüse saldıran bağışıklık sisteminin tehlikeli reaksiyonunu sakinleştirmeye yardımcı oluyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, son 9 gün içerisinde 200’den fazla vaka arasında yalnızca 2 can kaybı kaydedilmişti. Bu, salgının büyük oranda kontrol altına alındığının bir işareti olarak kabul ediliyor.

Biyofarma alanında ihracatı artırmayı planlayan Küba yönetimi, koronavirüsün ortaya çıkmasına neden olan sebepleri ortadan kaldırmak ve hastalığın tedavisi için çeşitli ilaç üretimine teşvikte bulunuyor.

11 milyon nüfusa sahip olan Küba’da bu zamana kadar bin 916 vaka kaydedildi. Toplamda 81 can kaybı meydana geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya