Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

FBI, Teksas’daki askeri üss saldırısının terör eylemi olduğunu duyurdu

FBI, Teksas’daki askeri üss saldırısının terör eylemi olduğunu duyurdu

Cumartesi, 23 Mayıs, 2020 - 10:00

ABD’li güvenlik yetkilileri dün sabah,  Teksas eyaletindeki Corpus Christi Deniz Üssü'ne düzenlenen saldırıda öldürülen şahsın kimliğini açıkladı. Yetkililer, şüphelinin Suriye asıllı Adam Aalim Alsahli olduğunu duyurken, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), olayın bir terör eylemi olduğunu açıkladı.

FBI yetkilisi Leah Greeves, olayla ilgili düzenlediği basın toplantısında, olayın terör bağlantılı olarak soruşturulduğunu açıklarken, saldırının yapıldığı alanın denetim altında olduğunu çünkü olayda ikinci bir şüphelinin bulunup bulunmadığının belirlenmesine çalışıldığını söyledi.

Askeri üssün sözcüsü Francois Kiszhnik, sabah saat 06:15'te bir adamın üssün kuzey kapısına yaklaştığını ve güvenlik personeline ateş etmeye başladığını söyledi. Görevlinin kendisine ateş açan silahlı adamı durdurmayı başararak, saldırganı etkisiz hale getirdiğini kaydetti.

Corpus Christi Deniz Üssü'nden yapılan açıklamada, saldırıda yaralanan bir askerin iyi durumda olduğu ve hastaneden taburcu edildiği bildirildi.

Leah Greeves olayla ilgili çok fazla ayrıntı vermezken, ABD Adalet Bakanlığı, terörle mücadele bölümünün FBI ve yerel yetkililerle yakın işbirliği içinde çalıştığını doğruladı. Açıklamada, olay yerinde bulunan elektronik araçlar dahil olmak üzere mevcut tüm kanıtlarda delil arandığı aktarıldı.

Site takibinde uzman SITE Intelligence Group’a göre, şüpheli Adam Aalim Alsahli, Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarında dini ve politik materyallere sıklıkla yer veriyordu.

Yayınlarının çoğunun zararsız içerikli olmasına rağmen, bir paylaşımında daha önce Guantanamo’da tutuklu bulunmuş ve 2015 yılında Yemen’de ABD tarafından insansız hava aracı ile düzenlenen saldırıda öldürülen Yemen'deki El-Kaide  sözcüsü İbrahim el-Rubaish yer almıştı.

Dün gerçekleşen saldırı, ABD Adalet Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıl Florida'nın Pensacola kentinde bir deniz üssünde meydana gelen saldırının El Kaide ile bağlantılı olduğunu açıklamasından üç gün sonra geldi. Açıklamada Pensacola Donanma Hava Üssü'ne silahlı saldırı düzenleyen Suudi Arabistanlı Muhammed bin Said El Shamrani isimli öğrencinin iPhone marka telefonuna ulaşarak, El Kaide ile bağlantılı olduğu belirtilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya