Tunus’ta camiler, kafeler ve otellerin yeniden açılması kararlaştırıldı

Tunus’ta camiler, kafeler ve otellerin yeniden açılması kararlaştırıldı

Cumartesi, 23 Mayıs, 2020 - 11:30
Tunus/Şarku’l Avsat

Tunus makamları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iki aydan daha uzun bir süredir kapalı olan camiler, ibadethaneler, kafeler, restoranlar ve otellerin 4 Haziran’dan itibaren açılmasına karar verdi.

Şarku’l Avsat’ın Fransız Haber Ajansı’ndan (AFP) aktardığı habere göre, Büyük Projeler Bakanı Lübna el-Cüreybi, İçişleri Bakanı Hişam el-Mişişi ve Din İşleri Bakanı Ahmed Azum gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında, yeniden açılması kararlaştırılan mekanların tarihinin virüsün ülkede yayılma durumuna göre değiştirilebileceğini ifade etti.

22 Mart tarihinden bu yana kapalı olan oteller ve restoranlar, yüzde 50 kapasiteyle çalışmak şartıyla yeniden açılacağı, turizm işletmelerindeki önleyici tedbirlerin ayrıntılarını içeren sağlık protokolünün ise tamamlandığı belirtildi.

Bakanlar, 14 Haziran tarihinde karantina önlemlerinin tümünün kaldırılacağı bilgisini ekleyerek, hijyen, sosyal mesafe ve maske kullanımına devam edilmesi çağrısında bulundu. Tunus’ta şehirlerarası seyahat kısıtlaması hala devam ederken, Ramazan Bayramı nedeniyle güvenlik önlemlerinin artırılacağı ifade edildi.

AFP’nin ulaştığı bilgilere göre, Tunus’ta okullar Eylül ayı sonuna kadar kapalı kalacak. Sadece üniversiteye hazırlık sınıflarının Mayıs ayı sonunda bir ay süreyle açılacağı belirtildi. Aynı şekilde Mayıs ayı sonu itibariyle kreşlerin açılacağı da aktarıldı.

Mart ayının başından bu yana, resmi rakamlara göre Tunus’ta bin 45 yeni tip koronavirüs vakası ve 47 ölüm kaydedildi. Ayrıca yetkililer tarafından alınan sert tedbirlerin ardından son günlerde salgının yavaşladığı görülüyor.

Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah, bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada, “Hiç zaman kaybetmeden, zor, bazen de cesur ve yaratıcı kararlar aldık” dedi. Başbakan el-Fahfah ayrıca, “devletin 2020 bütçesine yönelik bir düzenleme” üzerinde çalışıldığını ve önümüzdeki Haziran’dan önce “parlamentoya sunulmak üzere bir ekonomik toparlanma programı” üzerinde çalıştıklarını söyledi. Başbakan, söz konusu ekonomik toparlanma programının özellikle “bürokrasi ve idari kademelerdeki gecikmeleri aza indirmeyi, işsizliğe ve kırılgan istihdama karşı koymayı, büyük projelerin ertelenmesine neden olan problemlerin çözülmesini, petrol ve fosfat sektöründeki faaliyetlerin yeniden başlatılmasını ve yolsuzlukla mücadeleyi engelleyen olağanüstü sorunları çözmeyi” amaçladığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya