Avrupa yargı organı DEAŞ militanlarının savaş suçlarından yargılanması yönünde çağrıda bulundu

Avrupa yargı organı DEAŞ militanlarının savaş suçlarından yargılanması yönünde çağrıda bulundu

Cumartesi, 23 Mayıs, 2020 - 14:15
Brüksel’deki AB bayrakları (Arşiv-Reuters)
Lahey/Şarku'l Avsat

Yargı takibi ve kararlarını koordine etmekten sorumlu Avrupa Komisyonu ‘Eurojust’ bugün, Irak ve Suriye’de DEAŞ saflarında savaşıp ardından ülkelerine dönen radikallerin uluslararası düzeyde savaş suçlarından yargılanması için çağrıda bulundu.

Eurojust ve ulusal soruşturmacılar arasında işbirliğini sağlamak ve soykırım veya insanlık ve savaş suçlarına karşı işlenen suçlar için kovuşturmalar arasında Avrupa Birliği (AB) tarafından oluşturulan bir organ olan Genocide Network tarafından yayınlanan bir rapora göre bu milisler, birçoğu şu anda sadece terörizmle ilgili ulusal yasalara bağlı suçlamalara tabi oluyor.

AFP’nin haberine göre, merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Eurojust tarafından yapılan açıklamada, söz konusu militanlar, bir çatışma sırasında işlenen en kötü suçlarla ilgilenen uluslararası hukuk uyarınca daha fazla gerekçeyle suçlanabilir.

Rapora göre insani hukuka göre DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de uluslararası olmayan bir silahlı çatışmaya taraf olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Eurojustın raporunda, “Bu nedenle örgüt üyeleri ve yabancı terörist savaşçılar savaş suçlarından ve diğer büyük uluslararası suçlardan sorumlu tutulabilir” ifadelerine yer verildi. Ayrıca ‘kümülatif suçlamalar’ modellerinin özellikle Fransa ve Almanya'da zaten mevcut olduğu ifade edildi.

Yetkililer, iki organın bu kovuşturmaların uluslararası düzeyde yapılmasını talep ettiği ve bunun da kapsamlı kararlar alınmasını sağlayacağını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya