Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Körfez’deki koronavirüs istatistikleri umut verici

​Körfez’deki koronavirüs istatistikleri umut verici

Pazar, 24 Mayıs, 2020 - 14:30
BAE’de 25 binden fazla test yapıldı (WAM)

Suudi Arabistan’da koronavirüse (Kovid-19) yakalanan kişilerin 41 bin 236’sı iyileşti. Bu da toplam vaka sayısının yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ediyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali dün Riyad’da gerçekleştirdiği basın toplantısında dün itibariyle Sağlık Bakanlığı’nın virüs tespiti için toplam 684 bin 615 test yaptığını ve bunlardan 17 bin 558’inin yeni olduğunu belirterek bakanlığın önümüzdeki dönemde en iyi uluslararası standartlara göre testler yapmaya devam edeceğine dikkat çekti.

Suudi Arabistan’da dün son 24 saat içerisinde 2 bin 442 yeni vaka tespit edildi. Vakaların en yoğun olduğu bölge ise 794 vaka ile birlikte Riyad oldu. Böylece ülkede virüsün yayılmaya başladığı günden beri toplam 70 bin 161 vaka kaydedilmiş oldu. Bunlardan 28 bin 546’sının aktif, 339’unun kritik vaka olduğu bildirildi. 2 bin 233’ü yeni olmak üzere toplam 41 bin 236 kişi iyileşti. Bu da kayıtlı vakaların yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ediyor.

Bakanlık yeni vakaların yüzde 21’inin kadınlardan ve yüzde 79’unun erkeklerden oluştuğunu söyledi. Yaş oranına göre de yeni vakaların yüzde 10’unun çocuk, yüzde 86’sının yetişkin ve yüzde 4’ünün yaşlı olduğu bildirildi. Aynı zamanda yüzde 65’inin yabancı uyruklu olduğu ve yüzde 35’inin Suudi olduğu bilgisi paylaşıldı. Bununla birlikte Abdulali yaşları 32 ila 84 arasında değişen 15 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bunlardan 3’ünün Suudi Arabistan vatandaşı olduğunu ve çoğunda kronik hastalıklar ve sağlık problemleri olduğunu teyit etti. Böylece Suudi Arabistan’da koronavirüs (Kovid-19) yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı 379’a çıkmış oldu.

Abdulali evde kalmanın önemine vurgu yaptı ve dışarı çıkılması durumunda burnun ve ağzın kapatılması, tokalaşmaktan kaçınılması, sık sık ellerin yıkanması ve kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Abdulali sağlık tesislerinin gerekli koşulları sağlayarak hastanın bu sürecini güvenli bir hale getirmek için elinden gelen en iyi hizmeti sunduğuna dair güvenini vurgulayarak kronik rahatsızlıkları olan kişilerin hastanelerde tedavilerine ve çocukların aşı çizelgelerine devam edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bunun yanı sıra Abdulali “Mawid” uygulamasındaki öz değerlendirme hizmetinin herkese açık olduğunu ve bugüne kadar uygulama üzerinden yapılan toplam değerlendirme sayısının bir milyonu geçtiğini dile getirdi.


Kuveyt

Diğer yandan Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün 10 kişinin daha virüs yüzünden hayatını kaybettiğini ve 900 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu. Böylece Kuveyt’te ölü sayısı 148’e ve vaka sayısı 20 bin 464’e çıkmış oldu. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened 232 kişinin iyileştiğini, böylece ülke çapında iyileşen vaka sayısının 5 bin 747’ye ulaştığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre virüs taşıdığı tespit edilen önceki vakaların hepsinin onaylanmış vakalarla temas halinde olan kişiler olduğu ve diğerlerinin de enfeksiyon nedenlerinin ve onlarla temasta bulunan kişilerin tespit edilmesi için incelemeye alındığı bildirildi. Sened 900 yeni vakanın 164’ünün Kuveyt vatandaşı, geri kalanın ise yabancı uyruklu olduğunu belirtti.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada 388 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydedildiği, 366 kişinin daha iyileştiği, böylece iyileşen kişi sayısının 4 bin 465’e, ölü sayısının ise 13’e çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Bakanlığın web sitesi üzerinden yapılan açıklamada yeni vakaların 220’sinin yabancı işçilerden ve 140’ının daha önceki vakalarla temasta bulunan kişilerden oluştuğu duyuruldu. Aynı zamanda ülke çapında aktif vaka sayısının 4 bin 324’e ulaştığı duyuruldu.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada 463 yeni Kovid-19 vakası kaydedildiği, bunlardan 210’unun Umman vatandaşı olduğu, 253’ünün ise yabancı uyruklu olduğu bildirildi. Son verilerle birlikte Umman’da toplam vaka sayısı 7 bin 257’ye ulaşırken ölü sayısı 35’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığı iyileşen vaka sayısının bin 848’e çıktığını duyurdu. Aynı zamanda bakanlık 68 yaşında bir vatandaşın daha hayatını kaybetmesiyle birlikte toplam ölü sayısının 35’e çıktığı bilgisini paylaştı.


Katar

Katar Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde bin 732 vaka daha tespit edildiği ve böylece toplam vaka sayısının 42 bin 213’e çıktığı bildirildi.

Sağlık bakanlığının açıklamasına göre son 24 saat içerisinde 620 kişi daha iyileşti. Böylece Katar’da iyileşen toplam vaka sayısı 8 bin 513’e ulaşmış oldu. Bununla birlikte iki kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte toplam ölü sayısı 21’e çıkmış oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya