Wuhan Viroloji Enstitüsü: Yarasalardan alınan 3 canlı virüs Kovid-19 ile eşleşmiyor

Wuhan Viroloji Enstitüsü: Yarasalardan alınan 3 canlı virüs Kovid-19 ile eşleşmiyor

Pazar, 24 Mayıs, 2020 - 15:00
Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bir görevli (AFP)
Pekin/Şarku’l Avsat

ABD tarafından yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kaynağı olmakla suçlanan Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü, araştırma merkezlerinin yarasalardan bazı koronavirüs örnekleri aldığını ancak bunların hiçbirinin Kovid-19 salgınına neden olan virüsle eşleşmediğini bildirdi.

Wuhan Viroloji Enstitüsü Direktörü Wang Yanyi, Çin devlet televizyonu CGTN’ye verdiği demeçte, “Araştırma merkezimiz yarasalardan bazı koronavirüs örneklerini alarak izole etti. Şu an canlı 3 virüs var ancak bunların Kovid-19 ile benzerlik oranları yüzde 79.8” dedi.

Çoğu bilim insanı, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsün vahşi bir hayvandan insanlara yayıldığını savunmuştu. Bu nedenle virüsün Wuhan’daki vahşi hayvan pazarında patlak verdiği düşünülüyor.

Ancak Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün söz konusu pazarın birkaç kilometre uzaklığında bulunması, koronavirüsün enstitü laboratuvarlarından sızdığına ilişkin spekülasyonları artırmıştı.

Gazetelerde bu konuda yer alan çok sayıda haberin ardından, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, henüz somut bir şeye dayanmayan bu teoriye ilişkin derinlemesine bir soruşturma yapmaktan bahsetmişti.

Röportajında bu iddialar için ‘uydurma’ benzetmesinde bulunan Wang Yanyi, “Bizim enstitümüze bilinmeyen bir zatürre olarak ilk klinik örnekler 30 Aralık’ta geldi. Tüm dünya gibi biz de virüsün varlığından haberdar değildik. Daha önce hiç karşılaşmadığımız bir şeyi nasıl laboratuvardan sızdırmış olabiliriz?” diye sordu.

Bu konuda yapılan araştırmalar, Kovid-19’un genetik yapısının 2002 ve 2003'te salgına neden olan SARS virüsü ile yüzde 80 benzer olduğunu göstermişti.

Bir bilim dergisinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makale ise, koronavirüsün yarasalardan geçen başka virüslerle yüzde 96 oranında benzerlik taşıdığı ortaya konmuştu.

Çin’de patlak vererek hızla diğer ülkelere yayılan koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde şu ana kadar 344 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya