Husilerin Yemenli kadınları saflarına çekmeye çalıştığı yeni yapı: Fatimiyyun

Husilerin Yemenli kadınları saflarına çekmeye çalıştığı yeni yapı: Fatimiyyun

Pazartesi, 25 Mayıs, 2020 - 14:30
Husilere bağlı Zeynebiyyun Tugayı milisleri (Husilerin medya organlarında dolaşan arşiv bir fotoğraf)
Sana/ Şarku’l Avsat

Husi milisler, onları saflarına çekmek, mezhepçi fikirlerini yayarken onlardan faydalanmak ve ‘Humeynici’ inançlarını teşvik etmek için bir kez daha Sana ve kontrolleri altındaki diğer şehirlerde bulunan Yemenli kadınları hedef almaya yöneldi.

Milisler, daha önce binlerce Yemenli kadını Zeynebiyyun Tugayı adı altında silahlandırdı, farklı savaş cephelerinde ve istihbarat operasyonlarında eğitti. Aynı şekilde Husiler, kadınları hedef alarak, ‘Fatimiyyun’ adlı yeni bir kadın grubu daha oluşturdu.

Kaynaklar, son 3 gün boyunca Husilerin, Sana’nın farklı bölgelerindeki kadınları, Fatimiyyun’ adı verilen Husi koluna katılmaya ikna etmek üzere yoğun faaliyetler yürüttüğünü ortaya koydu.

Kaynaklara göre Husilere bağlı Zeynebiyyun liderleri, ‘Dars, Havalimanı Mahallesi, Saavan, Mazbah, es-Senine’ mahallelerindeki evlerinde kadınları kendilerine katılmaya teşvik etmek üzere toplantılar düzenliyor.

Kaynaklar, Husilerin, kendilerine bağlı bu kadın oluşumun çabalarıyla, ‘Zeynebiyyun Tugayları’nın’ üzerindeki yükü azaltmayı, kadınlar arasında entelektüel seferberlik yürütmeyi, baskı, mücadele ve casusluk eylemleri kapsamında Zeynebiyyun Tugayı’nın faaliyetlerini canlandırmayı amaçladığını ifade etti.

Sana’da bir ev hanımı olan N.F., Husi lider Ummu Adnan’ın iki gün önce evine geldiğini, kendisini ve kızlarını Zeynebiyyun Tugayı’na katılmaya davet ettiğini vurguladı. N.F., söz konusu kadın liderin, kendilerine ‘görevlerinin askeri veya güvenlikle ilgili olmayacağı, aksine rehberlik ve entelektüel faaliyetler olacağı’ yönünde güvence verdiğini belirtti.

Yemenli kadına göre, kadın lider, kendisine ‘grubunun Sana’daki ayrı mahallelerden yaklaşık iki bin yeni kadına yoğun eğitimler vereceğini’ söyledi.

Kaynaklar, Husi kadın liderlerin faaliyetlerinin Abdulmelik Husi’nin kız kardeşlerinin birinin emirlerine yanıt olarak ortaya koyulduğunu belirtti. Kaynaklara göre bu faaliyetler, Sana’daki her bölgede ve mahallede kadınlar ve kızlar için dersleri ve kursları içerirken, çoğunlukla kışkırtıcı ve mezhepsel adımlar üzerine odaklanacak yeni bir grup kurmayı amaçlıyor.

Tahran destekli grup, daha önceleri de en yoksul aileler de dahil Yemenlilerin ihtiyaçlarını, ‘düşük maaşlar ve yardımlar karşılığında Husi saflarında savaşacak birer yakıta dönüştürmek’ için sömürücü faaliyetler yürütüyordu. Husi milisler, aynı yolu takip etmeye devam ederken, bu defa ise yeni bir kadın grup kurmak üzere seferberlik faaliyetleri yürütmeye başladı.

Bazı yerel kaynaklar ve hukukçular, bazı ailelerin Husilere boyun eğmesinden endişe ederken, açlık ve yoksulluktan kaynaklı bir baskı çerçevesinde kızlarını, milislerin planlarına dahil etmekten korkuyor. 


Husi Zekat Otoritesi

Başkent ve diğer bölgelerde Zeynebiyyun silahı aracılığıyla Husilerin kadınlara yönelik yürüttüğü faaliyetlerine değinen yerel kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Zeynebiyyun ekiplerinin, çok sayıda çalışan kadını, tüccar eşlerini, varlıklı eşlere sahip kadınları ‘altınlarının, mücevherlerinin, paralarının ve gayrimenkullerinin zekatlarını’ Husi Zekat Otoritesi’ne vermeye ikna ettiklerini söyledi.

Öte yandan başkent Sana’da bir iş kadını, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Ramazan ayının son 10 günü içerisinde üst düzey bazı Husi kadın liderden, zekatını Husilere teslim etmesi gerektiği yönünde bir telefon aldığını belirtti.

Çok sayıda Yemenli kadın da Zeynebiyyun unsurlarının, zekatlarını kendilerine ödemeleri için yakın zamanda evlerine çok sayıda ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

Yemenli kadınlara göre kadın liderler, gayrimenkul, yatırım projeleri veya altın ve mücevher sahibi olan herkese, ‘zekatlarını Husi Zekat Otoritesi’ne teslim etmemeleri halinde haklarında çeşitli yasal uygulamaların yürütüleceği’ uyarısı yaptı.

Kaynaklar, Zeynebiyyun Tugayı’nın kendilerine, zekatların ve yardımların grubun denetçilerine verildiğini ve bu malların hak sahibinin kim olduğunu onlardan başkasının bilmediğini söyledi. Aktarılana göre tugay, kadınlara ‘komite ve Husi Zekat Otoritesi tarafından görevlendirilen kişiler dışında başka kimseye ödeme yapılamayacağı’ bilgisini verdi.

Yemenli aktivistlere göre Sana’da ve Yemen’in birkaç şehrinde, Husiler bir dizi uygulamayla kadınları hedef almaya devam ediyor.

Geçmiş yıllar boyunca Husi milisler, Zeynebiyyun Tugayı’nı silah kullanma, savaş ve strateji faaliyetleri yürütme alanlarında eğitti. Daha sonra tugaya, evlere baskın düzenleme, kadınları tutuklama, kaçırma ve casusluk yapma da dahil çeşitli görevler verdi.

Yerel raporlar, ‘silah kullanma, askeri araç kullanma, baskın yapma ve tutuklama eğitimi alan’ Zeynebiyyun unsurlarının sayısının, yaklaşık 4 bine ulaştığını ortaya koydu.

Geçtiğimiz Şubat ayında Birleşmiş Milletler (BM) raporları, ‘Husi gruba bağlı bir istihbarat ağı’ olarak nitelendirdiği Zeynebiyyun Tugayı’nın karanlık bir tarafını ortaya çıkardı.

Yemen’de BM Uzmanlar Komitesi tarafından yayınlanan rapor, bu ağın cinsel şiddet de dahil olmak üzere çeşitli yollarla, Husilere karşı çıkan kadınları baskı altına aldığını açıkladı. Rapor, bu grubun Sana’daki Ceza Soruşturma Dairesi Başkanı Sultan Zabun başkanlığında kurulduğunu ve Husilerin, kirli görevleri için bir istihbarat birimi haline dönüştüğünü ifade etti.

Raporda, ‘kadınların keyfi olarak tutuklanması, yağma, cinsel saldırı, dayak, işkence ve gizli gözaltı merkezlerinde tecavüzler’ de dahil olmak üzere, Husiler tarafından işlenen ihlallerin belgelendiği belirtildi.

Rapora göre Zeynebiyyun, ‘casusluk, özel oturumlarda ve çalışma alanlarında aktivistlerin takibi, kadın aktivisleri tutuklamak, onlara baskın düzenlemek, gösterilerini ve protestolarını dağıtmak amacıyla’ son derece eğitimli kadın unsurlardan oluşuyor.

Raporda, tugayın ayrıca ‘dersler vermek, seminerler düzenlemek, Husilerin fikirlerini yaymak üzere sosyal medya organlarında faaliyetler yürütmek’ gibi çalışmalar yürüttüğüne vurgu yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya