Tunus: Eğitim kurumlarında koronavirüs testi yapılıyor

Tunus: Eğitim kurumlarında koronavirüs testi yapılıyor

Çarşamba, 27 Mayıs, 2020 - 13:15
Başkent Tunus’ta yeniden açılan bir kafe (EPA)
Tunus / Munci es-Saidani

Tunus, 26 Mayıs itibariyle eğitim kurumlarında linans derslerinin yeniden başlamasına hazırlık olarak, yaklaşık iki bin hızlı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapmaya başladı.

Tunus Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Öğretim Sağlığı Sorumlusu Ahlam Kazara, tıbbi ekiplerin iki kısma bölünen çok sayıda hızlı tıbbi analiz yapacağını söylerken, “İlki, profesörlere, denetimin ve idari personellere yöneliktir. İkincisi ise üniversitede lisans öğrencilerini içerecektir” dedi. Test sonuçlarının 15 dakikadan daha az bir vakitte sonuçlanacağı ve koronavirüs salgının en fazla görüldüğü bölgeleri kapsayacağı ifade edildi.

Testlerin ilk kısmı, 1 gün içerisinde gerçekleştirilecek ve vaka sayısının yüksek olduğu 9 vilayette ikamet eden bin 500 öğretmeni içerecek. Bu çerçevede uygulama ilk olarak, yüksek düzeyde vakanın kaydedildiği Manuba, Tunus, Aryana, Ben Arus, Susa, Kafsa, Kabili, Tatavin ve Medenin vilayetlerinde gerçekleştirilecek.

Sağlık ekipleri, ikinci gün ise salgının yayılma riski yüksek olan bölgelerde yaşayan ve daha az tehlikeli alanlarda eğitim alan yaklaşık 500 üniversite öğrencisine yoğunlaşacak.

Bu çerçevede Eğitim Bakanı Muhammed el-Hamidi, 29 Nisan’da yaptığı basın açıklamasında, lisans öğrencileri hariç tüm düzeylerde eğitim yılının sona erdiğini duyurmuştu. Tunus makamları ise 28 Mayıs’ta derslere devam edilme kararı alındığını açıkladı.

Tunus’ta 2020 yılı sınavları ise, 8, 9, 10, 13, 14 ve 15 Temmuz’da yapılacak, sonuçlar ise 26 Temmuz’da açıklanacak.

Sağlık Bakanlığı, Tunus’ta şu ana bin 51 vakanın kaydedildiğini, 919 kişinin iyileştiğini, 48 kişinin öldüğünü açıklarken, hala 84 vakanın tıbbi takip altında olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya