Johnson koronavirüs kısıtlamalarını kaldırıyor

Johnson koronavirüs kısıtlamalarını kaldırıyor

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 09:45
Londra/Şarku'l Avsat

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Perşembe günü yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için uygulanan kısıtlamaların daha da hafifletileceğini duyurdu. Johnson hükümetin bu konuda belirlediği kriterlerin yerine getirildiğini belirtti.

Gelecek haftanın başından itibaren İngilizler, her iki kişi arasında en az iki metre mesafenin korunması ile bahçelerde altı kişiye kadar gruplar halinde buluşabilecekler. Bu kapsamda farklı evlerden sadece birer kişinin bahçelerde ve diğer halka açık yerlerde buluşmalarına izin veriyor.

Ülkedeki mağazaların tekrar açılmasına ve bazı öğrencilerin okula geri dönmesine de izin verilecek.

Johnson daha önce, kısıtlamaların daha da hafifletilmesi kararından önce gerçekleştirilmesi gereken, vaka ve virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayılarının gerilemesini de içeren 5 kriter belirtmişti. Johnson belirtilen tüm kriterlerin karşılandığını ifade ederek, “Birlikte gerçekleştirdiğimiz kazançları bir kenara atamam atmayacağımda bu nedenle yaptığımız değişiklikler sınırlı ve ihtiyatlı” ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümeti geçtiğimiz Mart ayında market ve eczaneleri istisna tutarak tüm mağazaları kapsayan sıkı bir tecrit uygulamıştı. İlk aşamada, Mayıs ayının başlarında kısıtlamalar hafifletilmeye başlanmış, bitki ve bitki bakım malzemeleri satış merkezlerinin ve bazı şirketlerin tekrar açılmasına izin verilmişti.

Resmi rakamlara göre, İngiltere, ölü sayısı bakımından Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. İngiltere’de Çarşamba gününe kadar 37 bin 800 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya