Dera Merkezi Uzlaşı Komitesi’ne düzenlenen saldırının ardından gerilim arttı

Dera Merkezi Uzlaşı Komitesi’ne düzenlenen saldırının ardından gerilim arttı

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 09:00
Dera kırsalında devriye gezen muhalif unsurlar. (Reuters arşiv)
Dera/Riyad ez-Zeyn

Suriye’nin Dera kırsalında geçen çarşamba günü, batı bölgesini temsil eden Merkezi Uzlaşı Komitesi üyelerini hedef alan olayların ardından gergin bir atmosfer hakim.

Dera’nın batı kırsalında, Merkezi Uzlaşı Komitesi’ne bağlı unsurlar ve eski muhalifleri içeren 5. Lejyon’daki 8. Tugay’ın çarşamba günü komite üyelerini hedef alan suikastı gerçekleştirdiği düşünülen silahlı grubun bulunduğu noktaya dün şafak vakti düzenlediği saldırı ile şiddetli çatışmalar yaşandı.

Ancak buranın tehlikeli olması ve askeri bölge olarak görülmesi nedeniyle saldırının sonucu her iki taraftan da kayıplar verildi. Ancak kayıpların büyüklüğüne dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Söz konusu olayın ardından dün Dera’da camilerdeki hoparlörler aracılığıyla Tafas ve Muzayrib bölgelerinde güvenlik nedeniyle kapsamlı sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Kimliği belirsiz kişiler geçen çarşamba günü Muzayrib kasabası yakınlarında, Rusya ve rejim ile müzakereden sorumlu Dera Merkezi Uzlaşı Komitesi’nin konvoyunu hedef almış, saldırı sonucu 3 kişi ölmüştü.

Batı bölgesinden yerel bir kaynağın Şarku’l Avsat’a aktardığına göre söz konusu kimliği belirsiz kişiler, Merkezi Uzlaşı Komitesi’nin önde gelen üyelerini taşıyan konvoy Tafas ve Muzaybir arasındaki yolda seyir halindeyken saldırı düzenledi.

Saldırıda komitenin üyeleri Adnan Şanbur, Ade Haşiş ve Rafet el-Barazi ölürken eski muhalif komutanlardan Muhammed Berdan Ebu Murşid, Ebu Ali Mustafa ve Muhanned ez-Zaim de yaralandı.

Kaynaklar, söz konusu saldırının komite üyelerinin Dera şehri ve doğu bölgesi komiteleriyle bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra Rusya ve rejim ile yapılan son anlaşmayı ele almak amacıyla yaptığı bir toplantıdan dönüşte düzenlendiğine dikkat çekti.

Dera’daki aktivistler, Merkezi Uzlaşı Komitesi üyelerini hedef alan saldırıya ilişkin, rejimin yapılan bir anlaşma sonucu geçtiğimiz yılın başında serbest bıraktığı, şehrin batısında bulunan DEAŞ’a bağlı unsurları işaret etti.

Diğer kaynaklar ise Muhammed es-Subeyhi liderliğindeki unsurların kısa bir süre önce Muzayrib kasabasında 9 polisi öldürmesini, bunun ardından Dera Merkezi Uzlaşı Komitesi’nin bu saldırıyı kınayarak es-Subeyhi ve diğer unsurların yakalanmasını istediğini hatırlatarak komite konvoyunu hedef alan saldırının misilleme amacıyla yapıldığını öne sürdü.

Rejim güçleri, son birkaç aydır sistematik bir şekilde saldırıya maruz kalması nedeniyle bu ayın başından itibaren Dera’ya askeri takviye göndermeye başladı.

Dera Merkezi Uzlaşı Komitesi, Temmuz 2018'de Rusya ve rejim ile uzlaşma anlaşması yapan muhalif grupların eski liderlerinden oluşuyor. Komite, bölgedeki uzlaşma anlaşmalarının işleyişi ve güvenlik gelişmelerinden sorumlu olarak kabul ediliyor.

Söz konusu saldırıda yaralanan Muhammed Berdan Ebu Murşid, Tafas şehrinde muhalif grupların önde gelen liderleri arasında görülüyor. Muhammed Berdan Ebu Murşid, uzlaşma anlaşmasına girmesinden bu yana birçok kez suikast girişimlerinin hedefi olmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya