Yemen’de yolcularıyla birlikte kaybolan bir gemi 12 gün sonra geri döndü

Yemen’de yolcularıyla birlikte kaybolan bir gemi 12 gün sonra geri döndü

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 09:45
Ahşap gemi
Aden/Şarku’l Avsat

Hadramut’tan Sukutra Adası’na giderken motorunun bozulması sonucunda denizde kaybolan ve gıda maddelerinin yanı sıra 15 yolcu taşıyan Yemen’e ait bir gemi 12 günün ardından dün Mahra vilayetine geri döndü.

Yolcuları arasında çocukların da bulunduğu geminin kaybolması, Yemen yetkililerine yönelik yoğun eleştirilere ve ihmal suçlamalarına neden oldu. 16 Mayıs’ta Hadramut vilayetindeki Kas’ir Limanı’ndan hareket eden geminin 19 Mayıs’ta son durağına ulaşması planlanmıştı. Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle geminin yolcuları ve mürettebatı ile irtibatın kopması, korku ve endişeye neden oldu.

Yemen Su Ürünleri Bakanı Fehd Kafeyin’in kayıp el-Menar gemisinin yolcularıyla iletişim kurabildiklerini, geminin yolcuları ve mürettebatının sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu, maruz kaldıkları arızanın giderilmesinin ardından Mahra vilayetine doğru ilerlemekte olduklarını açıklamasından saatler sonra, gemi dün (Perşembe) akşam, Mahra vilayetinin merkezi Gayda şehrinin doğusundaki Faydami bölgesine ulaştı.

Yemen Sahil Güvenlik Kuvvetleri, en az 15 yolcu taşıyan ve yolcularının tamamı Yemen vatandaşı olan geminin, Hadramut vilayetindeki Kas’ir Limanı’ndan ayrılmasından iki gün sonra, Sokotra’daki Kalansiye bölgesinin yaklaşık 30 deniz mili uzağındaki açık denide kaybolduğunu ve 18 Mayıs tarihinden bu yana gemiden haber alınamadığını açıklamıştı.

Sokotra takımadalarının sakinleri havayolu yolculuğunun maliyetli ve uçak seferlerinin az olması nedeniyle, özellikle Hadramut ve Mahra vilayetleri gibi yakın yerlerden, ihtiyaç duydukları malzemeleri satın almak veya ada dışına seyahat etmek için gemiler kullanıyor. Bu gemiler çoğunlukla takımada sakinlerinin mallarını ve ihtiyaç duydukları maddeleri taşımada kullanılıyor.


Yurt dışında kalan Yemen vatandaşlarının tahliyesi sürüyor

Öte yandan, koronavirüs salgının ardından dünyanın çeşitli ülkelerinde havaalanlarının kapatılması sebebiyle yurtdışında mahsur kalan Yemen vatandaşlarının ülkeye döndürülmesi için seferler düzenleniyor. Bu bağlamda düzenlenen seferlerden ilki önceki gün akşam Hadramut vilayetindeki Sey’un’a ulaştı. Çoğunlukla Mısır, Ürdün ve Sudan mahsur kalan yaklaşık 20 bin Yemen vatandaşının ülkeye getirilmesi için düzenlenen uçuşlar devam edecek.

İlk uçuş Ürdün’ün başkenti Amman’dan kalkan uçakla gerçekleştirilirken, yolcuların havaalanına ulaşmaları sırada tüm ihtiyati tedbirler alındı. Sa’yun Havalimanı’ndaki seyrüsefer kaynaklarına göre, Acil Durum Yüksek Komitesi’nin belirlediği protokoller ışığında, 152 yolcusu bulunan ilk uçağın tüm yolcuları Koronavirüs salgınından etkilenip etkilenmediklerini belirleyen tıbbi testlere tabi tutuldu.

Yemen Başbakanı Dr. Muin Abdulmelik’in denetiminde yapılan kurtarma seferlerinin ilk aşamasının, Ürdün’ün yanı sıra Mısır ve Hindistan’da mahsur kalanları kapsaması kararlaştırıldı. Bu ülkelerdeki vatandaşların geri döndürülmesinden sonra diğer ülkelerdeki vatandaşların ülkeye getirilmesi için çalışma yapılacağı belirtiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya