Avustralya Yüksek Mahkemesi: Kraliçe Elizabeth’in gizli mektupları kamuya açılsın

Avustralya Yüksek Mahkemesi: Kraliçe Elizabeth’in gizli mektupları kamuya açılsın

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 12:45
İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth (EPA)
Londra/Şarku'l Avsat

Avustralya Yüksek Mahkemesi, 1975’te Başbakan Gough Whitlam'ın görevden alınmasından önce İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth ile Avustralya'daki temsilcisi Genel Vali John Kerr  arasında yazılan mektupların yayınlanmasına karar verdi.

Bu kararın, dönemin Avustralya Başbakanı Whitlam'ın görevden alınmasına ışık tutabileceği düşünülüyor.

BBC’ye göre Kraliçe tarafından atanan Avustralya Genel Valisi John Kerr, 1975'te Whitlam’ı görevden alarak muhalefet lideri Malcolm Fraser'ı yerine geçirmişti.

İşçi Partisi Başbakanı Whitlam 1972’de göreve gelmiş, çalkantılı bir ekonomi ve şiddetli siyasi muhalefet nedeniyle popülaritesi azalmıştı.

Whitlam, bütçe ödeneklere ilişkin yasa tasarılarının meclisten geçme sürecinde başarısız olmasının ardından istifa etmeyi reddetmiş ve 11 Kasım 1975'te görevden alınmıştı.

Tarihçiler, Buckingham Sarayı'nın Avustralya tarihindeki en büyük anayasal kriz olarak nitelendirilen olayda rol oynayıp oynamadığını uzun zamandır sorguluyor.

Avustralya Yüksek Mahkemesi, 1978’den bu yana Avustralya Ulusal Arşivleri’nin elinde bulunan 200’den fazla mektuba ulusal yarar için ulaşılmasına karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya