Twitter, Trump’ın mesajını ‘şiddeti yücelttiği’ gerekçesiyle sansürledi

Twitter, Trump’ın mesajını ‘şiddeti yücelttiği’ gerekçesiyle sansürledi

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 13:45
"Twitter", Trump'ın tweetinin şiddeti yüceltme kurallarını ihlal ettiğini söylüyor (Twitter)
Washington/Şarku’l Avsat

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın George Floyd isimli siyah bir adamın Minneapolis'te polisler tarafından öldürülmesinin ardından başlayan olaylarla ilgili attığı tweeti ‘şiddeti yücelttiği’ gerekçesiyle engelledi. Twitter, söz konusu mesajın kuralları ihlal ettiğini ancak kaldırılmayacağını duyurdu.

Twitter’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu tweet, şiddeti yüceltmeyle ilgili Twitter kurallarını ihlal etti. Ancak Twitter, söz konusu mesajın erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi.”

Trump açıklamasında, "Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey elini çabuk tutarak şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip işimi hallederim” demişti. ‘Eşkıyaların’ Floyd’un anısını kirlettiğini savunmuştu.

ABD Başkanı, gece yarısında sonra Twitter üzerinden yayınladığı mesajda “Herhangi bir zorlukla karşılaşılması halinde kontrolü biz sağlayacağız. Ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir” dedi.

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti nedeniyle öldüğü Minnesota’da Valisi Tim Walz dün acil durum ilan etti. Olayların yatıştırılması için bölgeye Ulusal Muhafızlar sevk edildi.

Walz açıklamasında söz konusu kişilerin kundaklama, isyan, yağma, kamu ve özel mülklere zarar verme gibi yasa dışı ve tehlikeli faaliyetlere katıldığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya