Suudi Arabistan koronavirüs karantina uygulaması askıya aldı, tedbirlere uyarak normal hayat dönüş süreci başladı

Suudi Arabistan koronavirüs karantina uygulaması askıya aldı, tedbirlere uyarak normal hayat dönüş süreci başladı

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 14:15
Riyad/Salih Zeyd

Dün sabah saat 06.00’da başkent Riyad sakinlerin araçlarının motorlarını çalıştırmaya ve işlerine dönmeye başlarken, başkentin ana caddeleri kalabalık yaya trafiğine tanık oldu. Bu kalabalık, insanların hayatlarında ilk kez yaşadıkları ev karantinası sürecinin ardından, kademeli olarak normalleşmeye dönüşün ilk gününde geldi ve insanlar hayatın rutin döngüsüne yeniden ayak uydurmaya hevesli görünüyordu. Bununla birlikte, “normal hayata dönüş” aşamalarının ilkinde dışarı çıkışla ilgili olarak, sorumlu sektörlerden maske ve eldiven kullanma ve özellikle kahvaltı hizmeti vermek için hazırlanan restoranlarda insanlar arasında güvenli mesafenin bırakılması gibi sağlık yönergelerine uyma çağrısı dikkat çekti.


Ekonomik faaliyetler yeniden başlıyor

Şarku’l Avsat, dün sabah saat 06.00’dan itibaren başlayan “normal hayata geri dönüş” uygulamasının ilk aşamasındaki toplumsal hareketliliği izledi. Sosyal mesafe kuralını uygulamak ve müşteriler arasında yaklaşık bir buçuk metre mesafe bırakmak şeklinde alınan önlemlerle birlikte birçok ekonomik faaliyet yeniden başladı. Ticaret merkezlerinin yanı sıra, çarşı ve pazarlar da açıldı. Ancak, maske takılması, ellerin sterilize edilmesi gibi “sağlık yönergeleri” ve “sosyal mesafe” kuralları uyulması tavsiye edildi.


Camiler cemaatle namaza yeniden açılıyor

Camilerde cemaatle namaz kılınması uygulamasının durdurulmasının üzerinden yaklaşık 3 ay geçtikten sonra, Suudi Arabistan, 3 aşamalı bir program dahilinde kademeli olarak hayatı normale döndürmek için bir senaryo geliştirdi. Önümüzdeki Pazar günü başlayarak 20 Haziran’a kadar devam edecek olan ikinci aşamada, camilerde cemaatle namaz kılınabilecek. Ancak Mekke ve Medine bu kararın dışında bırakılacak. Zira bu iki şehirde, ancak ikinci aşamanın sonunda cemaatle namaz kılınmaya başlanacak. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı, ülkenin çeşitli bölgelerinde bulunan 90 binden fazla cami ve mescidin bakımı, temizliği ve sterilizasyon çalışmalarına kararlı bir biçimde devam ediyor.

Bu karar, camilerde “sosyal mesafeye” uyarak ve sağlık yönergelerini takip ederek nasıl namaz kılınması gerektiğiyle ilgili özel standartların oluşturulmasını gerekli kılıyordu. Bu ise, Suudi Arabistan İslami İşler Davet ve Rehberlik Bakanlığı’nın virüsün yayılmasını kontrol altına almak ve salgını önlemek için çeşitli kararlar ve koruyucu tedbirler almasını sağladı. Camilerde tüm farz namazların cemaatle kılınmasına izin verilmesinin, ihtiyati önlemlere ve koruyucu tedbirlere uyma şartına bağlandığı vurgulandı. Alınan kararın ardından Şarku’l Avsat, Riyad’daki bir camide yapılan hazırlıkları yerinde görmek için ziyarette bulundu. Önümüzdeki Pazar günü camilerin ibadete açılması için hazırlıkların devam ettiği camide, namaz kılanların her birinin arasında bulunması gereken mesafeyi gösteren işaretler konulmasına ek olarak, halıların temizlendiği ve sterilizasyon çalışmalarının yerine getirildiğine tanık oldu.

Virüsün cami cemaati arasında yayılmasının önüne geçmek için bakanlık tarafından bir dizi tedbir alındı. Bunlar arasında, camilerinin kapılarının ezandan 15 dakika önce açılması ve namazdan 10 dakika sonra kapatılması, ezanla namaza durulması arasında 10 dakika beklenilmesi, bu sırada pencerelerin açılması, namaz vaktinin girişinden namazın sonuna kadar kapıların açık tutulması, camide bulunan Kuran ve diğer kitapların kaldırılması gibi koruyucu önlemler bulunuyor. Ayrıca, namaz kılanlar arasında iki metrelik mesafe bırakılması, saflar arasında birer saf boşluk bırakılması, havalandırma ve soğutma cihazları ve su soğutma sistemlerinin kapatılması, su, yemek, tatlı ve misvak gibi tüm maddelerin dağıtımının yasaklanması, su şebekelerinin kapatılması gibi tedbirler alındı. Bunların yanı sıra, camilerdeki tüm ilmi dersler, davet programları, konferanslar ve halka dersleri ikinci bir emre kadar askıya alındı.

Camiler her Cuma cemaatle dolup taşıyor. Bu da Bakanlık tarafından, Cuma namazları kılmak için hazırlanan camilerin yakınlarındaki mescitlerde Cuma namazı kılınması, vakit ezanlarının vaktin girmesinden 20 dakika önce okunması, camilerin kapılarının namazdan 20 dakika önce açılması, camilerin namazdan 20 dakika sonra kapatılması ve hutbeyle birlikte tüm namazın 15 dakikayı geçmemesi gibi kararları almaya itti.  

 


Editörün Seçimi

Multimedya