Koronavirüs, Afrika’da daha otoriter yöneticilerin çıkmasına sebep olabilir

Koronavirüs, Afrika’da daha otoriter yöneticilerin çıkmasına sebep olabilir

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 15:45
Güney Afrika’da gıda yardımı bekleyerek sıra oluşturanlar (Reuters)
Berlin/Şarku’l Avsat

Alman bir vakıf tarafından yayınlanan raporda, yeni tip koronavirüs salgının Afrika’da daha otoriter yöneticilerin ortaya çıkmasına sebep olabileceği bildirildi.

Konrad Adenauer Vakfı tarafından hazırlanan raporda, Uganda, Mali ve Tanzanya gibi birçok Afrika ülkesinde gittikçe otoriter yönetime doğru bir eğilim olduğu belirtildi.

Raporda, “Bu gelişmeler muhtemelen demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi alanlarda aksiliklere yol açacaktır” ifadesine yer verildi. Rapor parlamentoların kapatılacağını, medyanın bastırılacağını ve seçimlerin erteleneceğini öngörüyor.

Hristiyan Demokrat Birliği’ne yakın vakıf, hem polisin hem de ordunun eşzamanlı olarak daha fazla güç kazanacağını, bunun da Kenya ve Güney Afrika gibi ülkelerde orantısız bir şiddet kullanımına yol açacağını bildiriyor.

Örneğin Tanzanya Devlet Başkanı John Maguful, salgını ele alma noktasında şiddetli eleştirilere maruz kaldı. Tanzanya, virüsün yayılmasını engellemek adına sınırlı sayıda önlem uygularken, ulusal laboratuvarların analiz sonuçları kamuoyunda sert eleştirilerle sorgulandı.

Diğer yandan, koronavirüs salgını sırasında Kenya polisi sokağa çıkma yasağını ihlal eden 6 kişiyi öldürmüştü. Yaşanan bu olay vatandaşlar tarafından eleştiriyle karşılandı.


Editörün Seçimi

Multimedya