Irak’ta koronavirüs vaka sayısının artması endişelere neden oldu

Irak’ta koronavirüs vaka sayısının artması endişelere neden oldu

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 13:15
Bir sağlık çalışan Musul’daki karakolu sterilize ederken (AFP)
Bağdat/Fazıl en-Neşmi

Son birkaç gün içinde yeni tip koronavirüs bulaşmış insan sayısındaki belirgin artıştan sonra Irak çevrelerinde endişe ve gerginlik hakim. Bu durum, resmi organları başkent Bağdat’ta salgının olası yayılmasına ilişkin uyarı yapmaya itti. Irak, sağlık sistemindeki kontrol kaybı ile çöküşün yanı sıra,  altyapı, tıbbi personel ve solunum yolu tedavisinin yokluğundan mustarip.

Son iki hafta içerisinde vaka sayısında büyük oranda artış yaşanırken, Sağlık Bakanlığı istatistikleri günlük 300 vaka eşiğini aştığını gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda vaka sayılarının çoğunluğunun bulunduğu başkent Bağdat’ın çevresinde bulunan Kark ve Rusafa bölgelerindeki günlük vaka sayısı 10’un üzerine çıkmıyor. Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı’na bağlı laboratuvarlar, 322 yeni vaka kaydederken, Bağdat 224 vaka ile en çok vakanın görüldüğü yer oldu. Toplam vaka sayısının 5 bin 457 olduğu Irak’ta, 2 bin 971 kişi iyileşirken 179 kişi ise hayatını kaybetti.

Başkent Bağdat, ülke genelinde 5 bini aşan vaka sayısından 2 bin 998 vaka ile ilk sırada yer alıyor. 112 kişi ise virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Birçok tıbbi kaynak, Bağdat'taki hastanelerin dolması sebebiyle, yeni vakaların karşılanamadığını ifade etti. Kaynaklar, hükümetin, karantinadaki kişilerin devlet hastaneleri üzerindeki baskısını azaltmak için karantina süresini evlerinde geçirme çağrısı yaptığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya