Hindistan’da maymunlar koronavirüs hastalarının kan örneklerini çaldı: Bölge halkı endişeli

Hindistan’da maymunlar koronavirüs hastalarının kan örneklerini çaldı: Bölge halkı endişeli

Cuma, 29 Mayıs, 2020 - 17:45
Yeni Delhi’deki Hint Parlamentosu dışında oturan bir maymun (Arşiv- Reuters)
Yeni Delhi/Şarku’l Avsat

Hint yetkililer bugün, sağlık çalışanına saldıran bir grup maymunun yeni tip koronavirüs bulaştığı tespit edilen hastaların kan örneklerini çaldığını duyurdu.

Açıklamada maymunlar tarafından yapılan saldırının bu hafta başlarında Uttar Pradeş’deki Meerut Tıp Okulu’nda gerçekleştiği ifade edildi. Okulun laboratuvar bölümüne giren bir grup maymun tıbbi cihazlara zarar vererek teknisyene saldırdı.

Tıp Fakültesi yetkililerinden bir doktor, maymunların tedavi gören dört hastanın kan örneklerini çaldığını, bu sebeple hastalardan başka kan örnekleri almak gerekeceğini söyledi.

Yetkililer, maymunların kan örneklerini döküp dökmediği konusunun net olmadığını belirtirken, ancak kampüs yakınında yaşayan sakinler, maymunların kan örneklerini yerleşim bölgelerine taşıması halinde salgının yayılacağından endişe ediyor.

Bir doktor açıklamasında, kan örnekleri sebebiyle virüsün maymunlara bulaşıp bulaşmayacağı konusunun net olmadığını dile getirerek, “Maymunların enfekte olabileceğine dair bir kanıt yok” ifadesini kulandı.

165 bin 799 vakanın görüldüğü Hindistan’da 4 bin 706 ölüm kaydedildi.

Maymunların Hindistan'daki yerleşim alanlarına sızması halk arasında zaman zaman tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Uzmanlar, maymunların insanların yaşadıkları alanlara gelmesini, hayvanların doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve yiyecek bulamamalarına bağlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya