Ankara, İdlib’e askeri takviyelerini sürdürüyor

Ankara, İdlib’e askeri takviyelerini sürdürüyor

Cumartesi, 30 Mayıs, 2020 - 07:45
Ankara/ Said Abdurrazık

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmasızlık alanındaki gözlem noktalarına askeri ve lojistik desteğini artırdı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Halep - Lazkiye uluslararası yolunun (M4) yakınlarında bilinmeyen bir patlamayla Türk askeri konvoyu hedef alınmış, patlamada 1 Türk askeri hayatını kaybederken, 1 asker de yaralanmıştı. Bu olayın ardından Perşembe gecesinden 29 Mayıs sabahına kadar zırhlı araç, lojistik malzeme ve asker taşıyan 100’den fazla kamyondan oluşan bir konvoy bölgeye giriş yaptı.

Türkiye, patlamanın ardından geçtiğimiz Çarşamba günü de bölgeye iki konvoylu askeri mekanizma, asker ve lojistik malzeme taşıyan 50 kamyon göndermişti. Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, 29 Mayıs’ta patlamanın arkasında Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) müttefiki Suriye’deki Türkistan İslam Partisi silahlıları olduğunu açıkladı ve silahlıların, Türk konvoyunu bomba yüklü bir araçla hedef aldığını belirtti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin ve Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki Afrin şehrinde, Ahrar eş-Şam ve Ceyş-ul İslam hareketlerine mensup Guta silahlı unsurları ve grupları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını duyurdu.

SOHR, Doğu Guta gruplarının birinci bölükteki diğer silahlılarla işbirliği halinde Hamza Bölüğü karargahlarını kuşattığını, 3 kişinin ölümüne yol açan çatışmaların ardından 1 kişinin gözaltına alındığını ve Afrin’e giden tüm yolları kesmeye çalıştığını söyledi.

SOHR, çatışmaların Hamza Bölüğü’ne mensup bazı unsurların Doğu Guta’daki bir yerinden edilmişin dükkanına saldırmasından, dükkanı yağmalamaya çalışmasından daha sonra da dükkanı ateşe vermesinden kaynaklandığını belirtti. Saldırıda 2 çocuk da dahil 3 sivil hayatını kaybetmiş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Öte yandan Fırat’ın doğusundaki Rakka kırsalında yer alan Tel Abyad şehrinde iki taraf arasındaki anlaşmazlığın ardından, Türkiye yanlısı Suriye Millî Ordusu’ndan bir silahlı, 20’inci Bölük grubuna bağlı bir unsur tarafından üzerine açılan ateş sonucunda öldü.

SOHR, Haseke’nin kuzey kırsalındaki Ras el-Ayn bölgesinde bir taraftan Sagur eş-Şimal unsurları diğer taraftan da 20’inci Bölük unsurları arasında, şiddetli çatışmalar yaşandığını vurguladı. Çatışmaların nedeni hakkında henüz bilgi verilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya