Suudi Arabistan’da normal yaşama geri dönüşün ikinci aşamasına geçildi

Suudi Arabistan’da normal yaşama geri dönüşün ikinci aşamasına geçildi

Cumartesi, 30 Mayıs, 2020 - 11:15
Suudi Arabistan’da yürütülen dezenfekte çalışmaları. (SPA)
Riyad - Abu Dabi/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan yarın normal hayata dönme yolunda en az 20 gün sürecek olan ikinci aşamaya geçecek. 06.00 ila 20.00 saatleri arasında sokağa çıkılabilecek ve ihtiyati tedbirler gözetilerek camilerde toplanılmasına ve cemaate izin verilecek.

Yurtiçi hava seferleri yeniden başlayacak. En önemlisi ise kamu ve özel sektör çalışanları işlerine geri dönecek. Diğer yandan önleyici tedbirler tüm bölgelerde uygulanacak.

Normal hayata geri dönüş planın ilk aşamasında, son iki gündür şehirlerde ve şehirlerarası karayollarında hareketlilik izin verilen sürelerde açıktı. Bu aşamada ise sabah 6 ila akşam 3 saatleri arasında Mekke şehrindeki tam yasak kaldırılacak, kısmi yasak uygulanacak. Şehre giriş çıkışlara izin verilecek, aynı zamanda daha önce istisna tutulan ticari sektörler de faaliyetlerini sürdürülecek.

Ülkede dün bin 581 yeni vakanın daha kaydedilmesiyle toplam vaka sayısı 81 bin 766’ya çıktı. İyileşenlerin toplam vakaların yüzde 70’ini oluşturduğu bildirildi. Dün 2 bin 460 kişinin daha iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 57 bin 13’e yükseldi. 17 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam ölü sayısı 458 oldu.


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sterilizasyon sürelerini değiştirdi

BAE, 20.00 ila 06.00 saatleri arasında yapılan sterilizasyon çalışmalarının bugün itibariyle 22.00 ila 06.00 saatleri arasında yapılmaya başlanacağını bildirdi. Karar, Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Acil Durum Komitesiyle koordineli bir şekilde BAE’li vatandaşların işlerini kolaylaştırması, gerekli ihtiyaçlarını temin etmeleri ve kritik koronavirüs vakalarının gerektirdiği takiplerin daha iyi yapılmasının sağlanması, aynı zamanda ticari hareketliliğin kademeli olarak yeniden başlaması ve ülkedeki temel sektörlere zarar verilmemesi kapsamında alındı.

Gıda, kooperatif, bakkal, süpermarket ve eczane gibi hayati noktaların 24 saat çalışmasına izin verileceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Acil Durum Komitesi, sağlık ve güvenlik prosedürlerine uygun olarak mağazaların faaliyetlerine dönmesi ihtiyacını vurguladı. Yeni normalde alışveriş merkezleri kapasitesinin yüzde 30 doluluk kuralının aşılmaması ve müşteriler arasındaki sosyal mesafenin iki metre olması da yer alıyor. 

Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Acil Durum Komitesi; ülke, vatandaş ve bölge sakinlerinin güvenliği için toplumun tüm üyelerini bu karara ve diğer prosedürler ile sağlık tavsiyelerine tam olarak uymaya çağırdı. Aynı zamanda gıda, ilaç ya da sağlık gereksinimi gibi temel ihtiyaçlar haricinde çıkılmaması çağrısında bulundu.

Diğer yandan, herkesin sağlık ve güvenliği için toplanmalardan ve aile ziyaretlerinden kaçınılması, sosyal mesafeye bağlılığın gözetilmesi, evden ayrılırken maske ve eldiven takılması, ayrıca tüm önleyici tedbirlere uyulmasının gerekliliği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı, 638 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, farklı milletlerden olan söz konusu kişilerin sağlık durumunun stabil olduğunu ve gerekli sağlık hizmetlerini aldığını; böylece toplam vaka sayısının 33 bin 170’e çıktığını bildirdi. Diğer yandan yine farklı milletlerden iki kişinin daha koronavirüs nedeniyle öldüğü ve toplamda kayda geçen can kaybının 260’a çıktığı belirtildi. Aynı zamanda yürütülen tedavilerin ve testlerin ardından 412 kişinin daha iyileştiği, böylece koronavirüsü atlatarak taburcu olan kişi sayısının 17 bin 97’ye çıktığı bilgisi verildi.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen bin 72 yeni vaka ile toplam vaka sayısının 25 bin 184’e çıktığını duyurdu. 9 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini, toplam can kaybının 194’e yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık, 575 kişinin daha iyileşmesiyle toplamda sağlığına kavuşanların sayısının 9 bin 273 olduğunu açıkladı.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 183’ü göçmen işçi, 117’si de önceki vakalar ile temasta bulunanlar olmak üzere 300 yeni koronavirüs vakasının daha kayda geçildiği belirtildi. Ayrıca Bahreyn’de toplamda 5 bin 700 kişinin iyileştiği kaydedildi.  

Bakanlık, sağlık durumu tedavi gerektiren mevcut vaka sayısının 30’a çıktığını, 9’unun ise yoğun bakımda olduğunu açıkladı. Ülkede toplamda 10 bin 449 vaka olduğu bildirildi.


Umman

Umman Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre 315’i Ummanlı olmak üzere 811 koronavirüs vakası daha kayıtlara geçti. Toplam vaka sayısı 9 bin 820’ye çıktı. Aynı zamanda ülkede 40 kişinin daha iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 2 bin 396’ya yükseldi.


Katar

Katar’da 24 saat içerisinde bin 993 yeni koronavirüs vakasının daha tespit edildiği, böylece toplam vaka sayısının 52 bin 907 olduğu duyuruldu. Ülkede 5 bin 205 kişinin daha iyileşmesiyle taburcu olan toplam hasta sayısının 20 bin 604’e çıktığı bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 3 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği, toplam ölü sayısının 36’ya çıktığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya