Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Yemen için bağış konferansını düzenleyecek

Suudi Arabistan, Yemen için bağış konferansını düzenleyecek

Pazartesi, 1 Haziran, 2020 - 12:30
Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Sulemi (Şarku’l Avsat)

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Sulemi, Suudi Arabistan’ın 2 Haziran tarihinde Yemen için bağış konferansı düzenleme davetinin, Yemen halkını desteklemek ve acılarını hafifletmek için sağladığı insani ve kalkınma katkılar çerçevesinde geldiğini vurguladı.

Dr. Meşal, Suudi Arabistan’ın bu davetinin ayrıca Yemen'in en büyük destekçisi ve Birleşmiş Milletler’in (BM) insani yardım planlarına en büyük fonu sağlayan öncü rolünü yansıttığına da dikkat çekti.

Arap Parlamentosu Başkanı, “Konferans, Yemen halkının yaşam koşullarını iyileştirmesine yardımcı olacak insani yardım ve kalkınma programlarını desteklemek için gerekli fonların harekete geçirilmesine büyük katkı sağlayacak” dedi.

Suudi Arabistan’ın BM ile işbirliği içerisinde video konferans aracılığıyla yarın düzenleyeceği 2020 Yemen Bağışçılar Konferansı’na övgüde bulunarak şu ifadeleri kullandı;

“Yeni tip korona virüs salgınının sağlık ve ekonomi üzerindeki etkileri ışığında, Yemen halkına yardım etmek ve acılarını hafifletme açısından bu konferansın zamanlaması çok önemli. Bu konferans, Suudi Arabistan’ın BM’nin Yemen'deki insani yardım planlarına verdiği sürekli desteğin bir devamı niteliğinde. Bunların en sonuncusu BM’nin 2020 yardım planını desteklemek için 500 milyon dolar katkıda bulunma sözü vermesiydi. Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi de (KSRelief) Yemen’de koronavirüs ile mücadelede gerekli tıbbi cihaz ve malzemelerin karşılanması için bazı anlaşmalar imzaladı.”

Arap Parlamentosu Başkanı ayrıca bölgesel ve uluslararası yardım kuruluşları ve bağışçı ülkelere söz konusu konferansın Yemen ve halkıyla birlikte ayakta durma çabalarına destek olma çağrısında bulundu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya